Obsthof Retter Organic Pure Wild Blueberry, 750 ml

100% organic pure natural freshly pressed fruit juice

£16.55

(£22.07 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 750 ml

In stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Sunday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 100% pure, freshly pressed juice
  • Naturally cloudy
  • With no additives whatsoever
  • Certified organic Certified organic
  • Vegan Vegan
  • Gluten-free Gluten-free

Frequently bought together with Obsthof Retter Organic Aronia Superfruit Juice, 750 ml

Obsthof Retter Organic Pure Wild Blueberry, 750 ml £16.55 (£22.07 / l)
Obsthof Retter Organic Aronia Superfruit Juice, 750 ml £9.20 (£12.27 / l)
Total price: £25.75
Description

Only fully ripened wild blueberries harvested from the best locations are used to make Organic Pure Wild Blueberry. This 100% organic direct juice is a pure natural product, made using Retter's proprietary artisan production process.
Blueberries are particularly rich in antioxidant plant compounds, known as polyphenols, including tannins and flavonoids.

Pure Organic Freshly Pressed Juice: Just as they should be

  • 100% pure freshly pressed juice
  • Naturally cloudy
  • Free from any additives
  • Fresh, fruity taste
Item no.: OR-43038035b
Content: 750 ml
EAN: 9005336008035
Manufacturer No.: 43038035b
Manufacturer: Obsthof Retter
Pharmaceutical form: Liquid
Diets & Dietary Restrictions: Vegan, Gluten-Free
Allergens: Gluten-free
Categories: Instant drinks, powder & syrups
Product Features: Certified organic, Vegan
Ingredients

Blueberry juice[1]

  1. from controlled organic cultivation
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 ml
Calories 142 / 34 kJ / kcal
Fat 0,1 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 8,2 g
  from Sugar 8 g
Protein 0,1 g
Salt 0,01 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Obsthof Retter GmbH, Winzendorf 142, 8225, Pöllau, Austria, office@obsthof-retter.at, www.obsthof-retter.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for Obsthof Retter Organic Pure Wild Blueberry

3 customer reviews in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
6 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

6 reviews
1 customer review in English
3 customer reviews in all languages