Food Products for More Balance

Ideal for a Balanced Diet

Shop by category

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
    • placeholder
    • placeholder
    • placeholder
    • placeholder

      Filter & sort

      Price Highlights Manufacturer Diets & Dietary Restrictions Allergens Product Features
      Filter

      Food: 1 - 30 of 2636 items

      Alnatura Organic Beetroot Juice

      Alnatura Organic Beetroot Juice, 1 l

      • Juice from organic beets
      • Naturland quality
      • Vegan
      £2.30 (£2.30 / l)

      Delivery by October 12

      Organic Sauerkraut - Lacto-Fermented Pure Juice

      Alnatura Organic Sauerkraut -​ Lacto-​Fermented Pure Juice, 500 ml

      • Freshly pressed juice
      • Enjoy pure or mixed
      • Refined with sea salt
      £1.65 (£3.30 / l)

      Delivery by October 12

      Infant Formula for Hypersensitivity to Cow's Milk Protein Rice AR

      Novalac Infant Formula for Hypersensitivity to Cow's Milk Protein Rice AR, 400 g

      • 0 - 36 months
      • Lactose-free formulation
      • With hydrolysed rice protein
      £17.30 (£43.25 / kg)

      Delivery by October 12

      ISO 100 Hydrolysed Whey Protein Isolate, 2264g

      Dymatize ISO 100 Hydrolysed Whey Protein Isolate, 2264g, Gourmet Chocolate (2.264 g)

      • Ideal before intense strength training sessions
      • First-class taste
      • Highest product quality
      £151.00 (£66.70 / kg)

      Free delivery by October 20

      ShareOriginal® Plums

      Share ShareOriginal® Plums, 500 g

      • Fermented green plums
      • Whole fruit - with stone
      • Sweet and sour flavour
      £78.00 (£156.00 / kg)

      Free delivery by October 12

      BIO PRIMO Organic Carrot Juice

      BIO PRIMO Organic Carrot Juice, 0,50 l

      • Direct juice
      • Finely pasteurized
      • A dash of lemon adds a tangy note
      £1.25 (£2.50 / l)

      Delivery by October 12

      Alnatura Organic Lentil Cakes

      Alnatura Organic Lentil Cakes, 100 g

      • Rich in protein
      • Free from gluten
      • Great as a snack
      £1.45 (£14.50 / kg)

      Delivery by October 12

      Alnatura Organic Coconut Drink, Natural

      Alnatura Organic Coconut Drink, Natural, 1 l

      • Without added sugar*
      • Gluten & lactose free
      • Exotic flavour
      £2.90 (£2.90 / l)

      Delivery by October 12

      Alnatura Organic Soy Flakes

      Alnatura Organic Soy Flakes, 500 g

      • High protein content
      • For cooking & for porridge
      • With soy from European cultivation
      £2.55 (£5.10 / kg)

      Delivery by October 12

      BIO PRIMO Organic Lentil Cakes

      BIO PRIMO Organic Lentil Cakes, 90 g

      • Crunchy source of protein
      • 100% organic lentils from Turkey
      • Vegan & gluten-free
      £1.25 (£13.89 / kg)

      Delivery by October 12

      nu3 Fit Protein Muesli

      nu3 Fit Protein Muesli, Cocao Crunch (350 g)

      • 33% protein & only 4% sugar
      • With guarana & matcha
      • Quick & easy breakfast option
      £5.88 £7.05 (£16.80 / kg)

      Delivery by October 12

      BIO PRIMO Organic Soy Drink

      BIO PRIMO Organic Soy Drink, Original (1 l)

      • Mild taste
      • Vegan, lactose- & gluten-free
      • 100% organic cultivation from Italy
      £1.55 (£1.55 / l)

      Delivery by October 12

      Peeroton Mineral Vitamin Drink

      Peeroton Mineral Vitamin Drink, Cranberry (300 g)

      • Enjoy warm or cold
      • Very economical
      • A delicious thirst quencher during workouts
      £16.00 £26.50 (£53.33 / kg)

      Delivery by October 12

      Herbafulvo Essencia

      Herbafulvo Essencia, Papaya Extract (750 ml)

      • Natural herbal essence
      • Handmade & ready to drink
      • In a practical screw top bottle
      £26.00 (£34.67 / l)

      Delivery by October 12

      Ölmühle Solling Organic Unfiltered Black Cumin Oil

      Ölmühle Solling Organic Unfiltered Black Cumin Oil, 500 ml

      • Particularly thick
      • Slightly spicy taste
      • Can also be enjoyed pure
      £25.00 (£50.00 / l)

      Delivery by October 12

      bioasia Organic Vermicelli Glass Noodles

      bioasia Organic Vermicelli Glass Noodles, 100 g

      • Made of pea starch
      • Quick to prepare
      • Vegan & gluten-free
      £1.65 (£16.50 / kg)

      Delivery by October 12

      Alnatura Organic Maple and Date Muesli Bars

      Alnatura Organic Maple and Date Muesli Bars, 150 g

      • Oat flakes as a base
      • Organic quality
      • Vegan
      £1.75 (£11.67 / kg)

      Delivery by October 12

      Alnatura Organic Cream of Tartar Baking Powder

      Alnatura Organic Cream of Tartar Baking Powder, 72 g

      • Organic quality
      • Gluten-free
      • Vegan
      £0.90 (£12.50 / kg)

      Delivery by October 12

      Pukka Love Organic Herbal Tea

      Pukka Love Organic Herbal Tea, 24 g

      • Herbal blend
      • Pleasant flavour
      • Caffeine-free
      £4.05 (£168.75 / kg)

      Delivery by October 12

      FutuNatura Organic Coconut Oil

      FutuNatura Organic Coconut Oil, 500 ml

      • Cold-pressed coconut oil
      • Also ideal for use in cosmetics
      • Stable
      £7.05 (£14.10 / l)

      Delivery by October 12

      More Nutrition Zerup

      More Nutrition Zerup, Peach Iced Tea (65 ml)

      • Makes 8-12 litres of prepared juice drink
      • No added sugar
      • Vegan
      £5.50 (£84.62 / l)

      Delivery by October 26

      Alnatura Organic Hazelnut Drink

      Alnatura Organic Hazelnut Drink, 1 l

      • Tastes like hazelnut nougat
      • Contains 5% organic hazelnuts
      • Free from lactose, milk protein & gluten
      £3.60 (£3.60 / l)

      Delivery by October 12

      Alnatura Organic Soy Drink, Natural

      Alnatura Organic Soy Drink, Natural, 1 l

      • Without added sugar*
      • Recipe with only two ingredients
      • Free from gluten & lactose
      £1.80 (£1.80 / l)

      Delivery by October 12

      Kandisin Classic in Tablet Form

      Kandisin Classic in Tablet Form, 90 g

      • No calories
      • Ideal for sweetening coffee and tea
      • Based on saccharine & cyclamate
      £5.30 (£58.89 / kg)

      Delivery by October 12

      Alnatura Organic Coconut Puree

      Alnatura Organic Coconut Puree, 225 g

      • Exotic taste
      • Creamy & fine
      • Without stabilisers
      £3.65 (£16.22 / kg)

      Delivery by October 12

      Pukka Peace Organic Herbal Tea

      Pukka Peace Organic Herbal Tea, 30 g

      • Herbal blend
      • Pleasant flavour
      • Caffeine-free infusion
      £4.05 (£135.00 / kg)

      Delivery by October 12

      Terra Elements Organic Criollo Raw Cocoa Powder

      Terra Elements Organic Criollo Raw Cocoa Powder, 500 g

      • Suitable for raw chocolate creations
      • For flavouring food, pastries and drinks
      • Not alkalized
      £22.00 (£44.00 / kg)

      Delivery by October 12

      Alnatura Organic Bircher Muesli

      Alnatura Organic Bircher Muesli, 500 g

      • Made from whole grains
      • Aromatic, fruity & sweet
      • With roasted almonds & hazelnuts
      £3.75 (£7.50 / kg)

      Delivery by October 12

      Best Body Nutrition Vital Drink

      Best Body Nutrition Vital Drink, Raspberry (1.000 ml)

      • Mixing ratio 1:80
      • Good for soda machines
      • Delicious natural taste
      £15.89 £16.75 (£15.89 / l)

      Delivery by October 12

      Obsthof Retter Organic Pure Wild Blueberry

      Obsthof Retter Organic Pure Wild Blueberry, 750 ml

      • 100% pure, freshly pressed juice
      • Naturally cloudy
      • With no additives whatsoever
      £16.55 (£22.07 / l)

      Delivery by October 12

      A balanced diet is essential for the body and mind. Superfoods like berries, algae or seeds add flavour and nutrients to your meals. Sugar and alternatives to sugar can also be found in this category. Browse Stevia, birch sugar or coconut sugar and naturally add variety to your diet. Find products that are compatible with lots of different diets here!