Gift Ideas for Vitality & Well-Being

Our carefully chosen gift ideas feature products that help promote vitality, inner balance and well-being - perfect for pampering loved ones or as a treat for yourself.

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Allergens Product Features
Filter

Gifts: 1 - 30 of 110 items

Ölmühle Solling Organic Unfiltered Black Cumin Oil

Ölmühle Solling Organic Unfiltered Black Cumin Oil, 500 ml

  • Particularly thick
  • Slightly spicy taste
  • Can also be enjoyed pure
£22.35 £25.00 (£44.70 / l)

Delivery by October 13

Pukka Love Organic Herbal Tea

Pukka Love Organic Herbal Tea, 24 g

  • Herbal blend
  • Pleasant flavour
  • Caffeine-free
£3.62 £4.05 (£150.83 / kg)

Delivery by October 13

Pukka Peace Organic Herbal Tea

Pukka Peace Organic Herbal Tea, 30 g

  • Herbal blend
  • Pleasant flavour
  • Caffeine-free infusion
£3.62 £4.05 (£120.67 / kg)

Delivery by October 13

BRAINEFFECT MCT C8 Oil

BRAINEFFECT MCT C8 Oil, 1.000 ml

  • Tasteless & odourless
  • Made in Germany
  • MCT fats (100% caprylic acid)
£31.87 £35.50 (£31.87 / l)

Delivery by October 13

Röck Naturprodukte Marmot Ointment

Röck Naturprodukte Marmot Ointment, 100 ml

  • For all skin types
  • Quick to absorb
  • Contains a lot of cortisone
£12.24 £13.60 (£122.40 / l)

Delivery by October 13

Obsthof Retter Organic Ginger Elixir

Obsthof Retter Organic Ginger Elixir, 500 ml

  • Non-alcoholic
  • Lovingly made by hand
  • 100% concentrated
£13.23 £14.70 (£26.46 / l)

Delivery by October 13

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Star Anise

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Star Anise, 180 capsules

  • 100% natural origin
  • Powdered whole star anise
  • Contains no fillers or preservatives
£37.00 (£411.11 / kg)

Delivery by October 13

nu3 Diadyn® 2-Part Multivitamin

nu3 Diadyn® 2-​Part Multivitamin, 2 x 90 (180 capsules)

  • For day & night
  • From 13 vitamins & 9 minerals
  • Gelatine-free capsule shell
£23.18 £29.00 (£432.46 / kg)

Delivery by October 13

Multipower Protein Delight Bars

Multipower Protein Delight Bars, Vanilla Cashew Caramel (35 g)

  • Delicious variety of flavours
  • Valuable source of protein
  • Perfect for snacking
£1.72 £1.90 (£49.14 / kg)

Delivery by October 13

Kneipp Muscle Relaxation Bath Gel

Kneipp Muscle Relaxation Bath Gel, 100 ml

  • Suitable for all skin types
  • Warming arnica extract
  • Selected essential oils
£3.70 £4.10 (£37.00 / l)

Delivery by October 13

CLIF Energy Bar

CLIF Energy Bar, Chocolate Chip (68 g)

  • Unique flavours
  • Free of glucose-fructose syrup
  • Sweetened with rice and cane sugar syrup
£2.38 £2.65 (£35.00 / kg)

Delivery by October 13

Kneipp Wellbeing for the Back Bath Gel

Kneipp Wellbeing for the Back Bath Gel, 100 ml

  • Suitable for all skin types
  • Pleasant warmth
  • For back, neck & shoulders
£3.70 £4.10 (£37.00 / l)

Delivery by October 13

Amaiva Good Night Organic Ayurvedic Tea

Amaiva Good Night Organic Ayurvedic Tea, 190 g

  • As part of your evening routine
  • Long-lasting aroma
  • Unadulterated taste
£14.72 £16.35 (£77.47 / kg)

Delivery by October 13

Alnatura Organic Fruit Bar - Nuts & Dates

Alnatura Organic Fruit Bar -​ Nuts & Dates, 75 g

  • Fruity & nutty
  • Vegan
  • Sandwiched in wafers
£1.55 £1.75 (£20.67 / kg)

Delivery by October 13

Special Care Day Cream - Almond Blossom Soft Skin

Kneipp Special Care Day Cream -​ Almond Blossom Soft Skin, 50 ml

  • For dry & sensitive skin
  • Enhances suppleness & elasticity
  • With shea butter
£6.61 £7.35 (£132.20 / l)

Delivery by October 13

Yogi Tea Organic Finest Selection

Yogi Tea Organic Finest Selection, 34,60 g

  • Something for everyone
  • A variety of tea
£3.54 £3.95 (£102.31 / kg)

Delivery by October 13

Pukka Organic Supreme Matcha Green Tea

Pukka Organic Supreme Matcha Green Tea , 20 tea bags (30 g)

  • Delicate green tea & matcha
  • Special daily ritual
  • Silky & smooth flavour
£3.62 £4.05 (£120.67 / kg)

Delivery by October 13

Pukka Winter Warmer Organic Herbal Tea

Pukka Winter Warmer Organic Herbal Tea , 20 Pcs (30 g)

  • With rooibos & orange peel
  • Subtle anise & ginger notes
  • Aromatic sensory experience
£3.62 £4.05 (£120.67 / kg)

Delivery by October 13

Kneipp Bath Crystals - Goodbye Stress

Kneipp Bath Crystals -​ Goodbye Stress, 60 g

  • With water mint & rosemary
  • High content of salt from ancient underground deposits
  • Vegan formula
£0.72 £0.80 (£12.00 / kg)

Delivery by October 13

TEEKANNE Organic NamasTee Spicy Chai

TEEKANNE Organic NamasTee Spicy Chai, 15 double chamber bags (30 g)

  • With spicy ginger and aromatic cinnamon
  • Flavoured with cardamom oil
  • Does not contain black tea
£2.54 £2.85 (£84.67 / kg)

Delivery by October 13

Kneipp Advent Calendar

Kneipp Advent Calendar

  • Bath additives & cosmetics
  • For the body, hands & lips
  • Christmas design
£43.06 £48.00

Delivery by October 13

Ölmühle Solling Echt! BIO Organic Set

Ölmühle Solling Echt! BIO Organic Set

  • 3 x 100ml oils
  • Full-bodied flavours
  • With basil, soup greens & wild garlic
£13.40 £14.90

Delivery by October 13

Amaiva Organic Cardio Tea

Amaiva Organic Cardio Tea, 150 g

  • Organic herbal tea blend
  • With mistletoe, passion flower & hawthorn
  • Long-lasting aroma
£13.98 £15.55 (£93.20 / kg)

Delivery by October 13

ZAGLER MÜSLIBÄR Organic Crunchy Love

ZAGLER MÜSLIBÄR Organic Crunchy Love, 500 g

  • Crunchy baked oatmeal with bourbon vanilla
  • Sweetened with Bourbon vanilla
  • Made without nuts and raisins
£6.77 £7.55 (£13.54 / kg)

Delivery by October 13

Pukka Cacao Chai Organic Spiced Tea

Pukka Cacao Chai Organic Spiced Tea, 40 g

  • Warms & strengthens
  • Delicately sweet notes
  • Exotic flavour
£3.62 £4.05 (£90.50 / kg)

Delivery by October 13

Kneipp naturkind Bubble Bath - Tatütata

Kneipp naturkind Bubble Bath -​ Tatütata, 40 ml

  • For sensitive children's skin
  • Very foamy
  • Natural blueberry scent
£0.64 £0.70 (£16.00 / l)

Delivery by October 13

The Cold Season - Eucalyptus Bath Essence

Kneipp The Cold Season -​ Eucalyptus Bath Essence, 100 ml

  • For all skin types
  • Spicy scent
  • Perfect for autumn & winter
£4.54 £5.05 (£45.40 / l)

Delivery by October 13

Organic Happiness Tea

Yogi Tea Organic Happiness Tea, 30,60 g

  • With cinnamon, orange peel and hops
  • Heavenly aroma and flavour
  • Soothes the soul
£3.22 £3.60 (£105.23 / kg)

Delivery by October 13

Kraft - Oxymel | Wild Herb Extract Organic

kruut Kraft -​ Oxymel | Wild Herb Extract Organic, 500 ml (50 portions)

  • Ideal for your morning routine
  • Based on a traditional recipe
  • With raw blossom honey
£26.08 £29.00 (£52.16 / l)

Delivery by October 13

Kenrico TRMX-5 Herbal Patch DETOX RELAX RECOVER

Kenrico TRMX-​5 Herbal Patch DETOX RELAX RECOVER, 2 pieces

  • Warming tourmaline
  • Caring properties
  • Hypoallergenic adhesive
£7.05 £8.80 (£3.53 / pc)

Delivery by October 13

Discover thoughtful gift ideas at VitalAbo that support holistic wellbeing – with carefully selected products that energise the body, promote inner calm and offer precious moments of relaxation in everyday life.