Alnatura Organic Spelt Tortelloni - Ricotta & Spinach, 250 g

Seasoned with a dash of basil & garlic

£2.90

(£11.60 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

Only 5 items in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Sunday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Easy to prepare
  • Mild taste
  • Ideal for creamy sauces

Frequently bought together with Alnatura Organic Extra Virgin Olive Oil, 500 ml

Alnatura Organic Spelt Tortelloni - Ricotta & Spinach, 250 g £2.90 (£11.60 / kg)
Alnatura Organic Extra Virgin Olive Oil, 500 ml £5.70 (£11.40 / l)
Total price: £8.60
Description

These Tortelloni made with spelt semolina are filled with a creamy ricotta and spinach filling. They taste delicious with creamy sauces or oil-based pesto and garnished with freshly grated parmesan cheese. Alnatura's organic tortellini are slightly larger than regular tortellini and are seasoned with a hint of basil and garlic.

Cooking time:
Add to boiling salted water (2 teaspoons per 3 litres of water) and cook at a simmer for 12 to 15 minutes.

Item no.: XPI-MM-144322
Content: 250 g
EAN: 4104420250277
Manufacturer No.: 144322
Manufacturer: Alnatura
Diets & Dietary Restrictions: High in Fibre
Categories: Pasta
Storage Advice: Store in a cool and dry place
May contain traces of: L - Celery
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g[1]
Calories 1290 / 308 kJ / kcal
Fat 6 g
  from Saturated fatty acids 2,8 g
Carbohydrates 49 g
  from Sugar 1,9 g
Fibre 3,1 g
Protein 13 g
Salt 0,86 g
  1. uncooked
Ingredients

Dough

74 % Spelt semolina[1], Drinking Water

  1. from organic agriculture

Filling

50 % Cheese (50 % Ricotta[2], Bergkäse Mountain Hard Cheese[2], Sheep's milk cheese[2]), Breadcrumbs (Spelt Flour[2], Yeast), Whole milk powder[2], Potato flakes[2], 6 % Spinach dried[2], Sunflower oil[2], Drinking Water, Sea salt, Spices[2] (Garlic[2], Basil [2], Pepper[2]), soy lecithin[1]

  1. From organic cultivation / Emulsifier
  2. from organic agriculture

May contain traces of celery.

Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Alnatura Organic Spelt Tortelloni - Ricotta & Spinach

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder