Alnatura Organic White Crisp Chocolate, 100 g

A treat with every bite

£2.05 £2.30 -11%

(£20.50 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

Only 6 items in stock

Delivery by Tuesday, 13 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • With crispy rice
  • Organic
  • Lecithin-free
  • Certified organic Certified organic

Frequently bought together with Alnatura Organic Lentil Cakes, 100 g

Alnatura Organic White Crisp Chocolate, 100 g £2.05 (£20.50 / kg)
Alnatura Organic Lentil Cakes, 100 g £1.30 (£13.00 / kg)
Total price: £3.35
Description

The Organic White Crisp Chocolate by Alnatura stands out with its combination of delicate white chocolate and crisped rice. This organic chocolate is free from lecithin.

Item no.: XPI-MM-128753
Content: 100 g
EAN: 4104420222533
Manufacturer No.: 128753
Manufacturer: Alnatura
Categories: Food
Product Features: Certified organic
Storage Advice: Store in a cool and dry place
May contain traces of: H - Nuts
Ingredients

Raw cane sugar[1], Cocoa butter[1], Whole milk powder[1], 5 % Extruded rice flour[1] (Rice flour[1], Barley malt flour[1], Sea salt), Skim milk yoghurt powder[1], Bourbon vanilla extract[1]

  1. from organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2374 / 567 kJ / kcal
Fat 36 g
  from Saturated fatty acids 23 g
Carbohydrates 53 g
  from Sugar 49 g
Fibre 0,5 g
Protein 7,7 g
Salt 0,27 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Alnatura Organic White Crisp Chocolate

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder