New Vegan Products at VitalAbo

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Pharmaceutical form Allergens Product Features Products Made According to Ayurveda
Filter

New Vegan Products: 1 - 30 of 41 items

OATLY Organic Single Creamy Oat

OATLY Organic Single Creamy Oat, 250 ml

  • Organic & vegan
  • Creamy texture like dairy cream, but plant-based
  • Ideal for cooking & baking
£1.37 £1.45 (£5.48 / l)

Delivery by October 12

OATLY Oat Drink Barista Edition

OATLY Oat Drink Barista Edition, 1,50 l

  • Froths up like real milk
  • Great with any style of coffee
  • No separation, no soy, no compromise
£3.10 (£2.07 / l)

Delivery by October 12

Botanicy Candida Complex

Botanicy Candida Complex, 60 capsules

  • Provides vitamin C
  • Contains bioflavonoids
  • With grapefruit seed extract
£17.55 (£622.34 / kg)

Delivery by October 12

OATLY Oat Drink Chocolate

OATLY Oat Drink Chocolate, 1 l

  • Made with cocoa
  • Chocolatey & creamy
  • Enjoy hot or cold
£2.40 (£2.40 / l)

Delivery by October 12

OATLY Oat Drink Vanilla

OATLY Oat Drink Vanilla, 1 l

  • Creamy with a hint of vanilla
  • With calcium & vitamins
  • 100% plant-based & soy-free
£2.55 (£2.55 / l)

Delivery by October 12

OATLY Oat Drink Barista Edition Lighter Taste

OATLY Oat Drink Barista Edition Lighter Taste, 1 l

  • Less fat, full coffee flavour
  • Froths perfectly like in a café
  • Versatile
£3.20 (£3.20 / l)

Delivery by October 23

OATLY Organic Oat Drink Original

OATLY Organic Oat Drink Original, 1 l

  • Few ingredients, 100% organic
  • No milk, no additives
  • Ideal for cooking & breakfast
£2.55 (£2.55 / l)

Delivery by October 12

Female Harmony Organic Tea

Yogi Tea Female Harmony Organic Tea, 17 tea bags (34 g)

  • Refined flavour
  • A delicate, fruity herbal tea
  • With balancing lady’s mantle
£3.60 (£105.88 / kg)

Delivery by October 12

OATLY Oat Drink Whole

OATLY Oat Drink Whole, 1 l

  • Creamy texture with 2.8% fat
  • For coffee & more
  • No saturated fat
£2.55 (£2.55 / l)

Delivery by October 12

Fresh Focus Organic Tea

Yogi Tea Fresh Focus Organic Tea, 17 tea bags (35,70 g)

  • Invigorating herbal tea blend
  • Refreshing nanamint & tulsi
  • Rounded off with zesty lemon thyme
£3.60 (£100.84 / kg)

Delivery by October 12

OATLY Organic Oat Drink Cappuccino

OATLY Organic Oat Drink Cappuccino, 235 ml

  • Vegan recipe
  • Perfect for on the go
  • Can be enjoyed hot or cold
£2.10 (£8.94 / l)

Delivery by October 12

OATLY Organic Oat Drink Moccaccino

OATLY Organic Oat Drink Moccaccino, 235 ml

  • Ideal on the go
  • Enjoy hot or cold
  • Sweet and aromatic
£2.10 (£8.94 / l)

Delivery by October 12

Fjuled Hydrogel Mango

Fjuled Hydrogel Mango, 50 ml

  • Vegan & gluten-free
  • Ideal for taking during exercise
  • Easy to consume
£2.85 (£57.00 / l)

Delivery by October 12

Spicy Strawberry Organic Tea

Yogi Tea Spicy Strawberry Organic Tea, 17 tea bags (34 g)

  • Ayurvedic blend
  • Fruity & spicy flavour
  • A combination of strawberry, hibiscus & chilli
£3.60 (£105.88 / kg)

Delivery by October 12

Botanicy Men’s Vitality Complex

Botanicy Men’s Vitality Complex, 90 capsules

  • Formulated for men
  • Pre-measured portions
  • Nutrient complex
£22.00 (£444.44 / kg)

Delivery by October 12

Botanicy SAM-e Forte

Botanicy SAM-​e Forte, 60 capsules

  • With B vitamins
  • Multi-ingredient complex
  • Quick and easy to take
£23.00 (£787.67 / kg)

Delivery by October 12

Pukka Organic Citrus Mate Green Tea

Pukka Organic Citrus Mate Green Tea, 20 tea bags (36 g)

  • Aromatic herbal tea
  • Lively citrus notes
  • Contains caffeine
£3.65 (£101.39 / kg)

Delivery by October 12

Botanicy Menopause Day & Night

Botanicy Menopause Day & Night, 60 capsules

  • Free from hormones & red clover
  • With sage, valerian & maca extracts
  • With vitamins B6, B12 & D3
£22.00 (£702.88 / kg)

Delivery by October 12

Fjuled Hydrogel Caramel-Coffee

Fjuled Hydrogel Caramel-​Coffee, 50 ml

  • Vegan & gluten-free
  • Ideal for use during exercise
  • 16 mg of caffeine per gel
£2.90 (£58.00 / l)

Delivery by October 12

Botanicy Turmeric Complete with Fenugreek

Botanicy Turmeric Complete with Fenugreek, 30 capsules

  • No added piperine
  • Convenient format
  • Selected botanical extracts
£17.55 (£1,526.09 / kg)

Delivery by October 12

Botanicy Blue Boost Complex

Botanicy Blue Boost Complex, 30 capsules

  • With zinc & selenium
  • Formulated for men
  • Selected botanical ingredients
£23.00 (£1,084.91 / kg)

Delivery by October 12

Botanicy Brain Support Complex

Botanicy Brain Support Complex, 60 capsules

  • Suitable for daily use
  • With green tea extract
  • Contains several B vitamins
£19.30 (£584.85 / kg)

Delivery by October 12

Fjuled Hydrogel Berry

Fjuled Hydrogel Berry, 50 ml

  • With natural flavourings
  • Ideal during exercise
  • Easy to consume
£2.90 (£58.00 / l)

Delivery by October 12

Pukka Organic Night Time Apple Chai Tea

Pukka Organic Night Time Apple Chai Tea, 20 tea bags (36 g)

  • A harmonious blend
  • Fruity & spicy
  • A subtle sweetness from apples
£3.60 (£100.00 / kg)

Delivery by October 12

Botanicy Multi-Enzyme Forte

Botanicy Multi-​Enzyme Forte, 60 capsules

  • With lactase
  • With added calcium
  • Combination of 5 enzymes
£22.00 (£637.68 / kg)

Delivery by October 12

Sweet Dreams Organic Tea

Yogi Tea Sweet Dreams Organic Tea, 17 tea bags (34 g)

  • Intensely floral herbal tea
  • With chamomile & hop flowers
  • Contains natural lavender oil
£3.60 (£105.88 / kg)

Delivery by October 12

OATLY Oat Drink No Sugars

OATLY Oat Drink No Sugars, 1 l

  • No added sugar
  • Contains fibre
  • Neutral & versatile
£2.65 (£2.65 / l)

Delivery by October 12

Botanicy Eye Support Complex

Botanicy Eye Support Complex, 60 capsules

  • Contains vitamin A
  • With added zinc
  • Selected botanical extracts
£19.30 (£759.84 / kg)

Delivery by October 12

Botanicy Cholestro Forte

Botanicy Cholestro Forte, 60 tablets

  • With bergamot extract
  • Contains vitamins
  • With selected micronutrients
£20.00 (£314.47 / kg)

Delivery by October 12

Botanicy Skin & Hair Support Complex

Botanicy Skin & Hair Support Complex, 60 capsules

  • Vegan capsules
  • Contains vitamins & minerals
  • With prickly pear & black rice
£19.30 (£689.29 / kg)

Delivery by October 12