Sonnentor - Aromatic Teas

Shop by category

Filter & sort

Price Manufacturer Product Features
Filter

Teas: 1 - 30 of 90 items

Sonnentor Organic Hemp Leaves

Sonnentor Organic Hemp Leaves, Loose (40 g)

  • Low THC content
  • Grain-like taste
  • Goes well with asparagus dishes
£3.37 £3.75 (£84.25 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Heavy Metal Tea - Organic

Sonnentor Heavy Metal Tea -​ Organic, 27 g

  • Spicy and aromatic
  • With black hollyhock
  • Perfect with cheese and roast meat
£3.37 £3.75 (£124.81 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Mystical Witch Herbal Tea

Sonnentor Organic Mystical Witch Herbal Tea, 40 g

  • With well-known "witch herbs"
  • Subtly minty scent
  • Lemony aftertaste
£3.95 £4.40 (£98.75 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Fennel Tea

Sonnentor Organic Fennel Tea, 27 g

  • Delicately spicy & refreshing
  • Popular with the very young and the very old
  • 18 double chamber bags
£3.22 £3.60 (£119.26 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Liberate Your Liver Tea

Sonnentor Organic Liberate Your Liver Tea, 27 g

  • Support after eating heavy food
  • Brings new energy
  • Easily digestible
£3.37 £3.75 (£124.81 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Christmas Chai

Sonnentor Organic Christmas Chai, 18 tea bags (32,40 g)

  • Festive spices
  • With aromatic orange oil
  • Sweet and spicy
£3.29 £3.65 (£101.54 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Breathe Deeply in the Forest Tea

Sonnentor Organic Breathe Deeply in the Forest Tea, 18 double chamber teabags (21,60 g)

  • Leaves, spruce needles & flowers
  • Essential oils and herbal flavour
  • Vegan & without salt
£3.29 £3.65 (£152.31 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Chamomile

Sonnentor Organic Chamomile, 50 g

  • Highest organic quality
  • Lovely floral taste
  • Packed by hand
£3.70 £4.10 (£74.00 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Being a Woman Tea

Sonnentor Organic Being a Woman Tea, 30,60 g

  • Fruity, sweet and tart
  • 100% organic
  • Vegan
£3.37 £3.75 (£110.13 / kg)

Delivery by October 13

Organic Fennel, Aniseed & Caraway, loose leaf

Sonnentor Organic Fennel, Aniseed & Caraway, loose leaf, 150 g

  • Spicy, sweetish flavour notes
  • Ideal after a meal
  • Loose leaf organic herbal tea blend
£3.95 £4.40 (£26.33 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Earl Grey Black Tea

Sonnentor Organic Earl Grey Black Tea, Loose, 90 g

  • Perfect with cakes & biscuits
  • Strong and malty flavor
  • Full-bodied
£4.54 £5.05 (£50.44 / kg)

Delivery by October 30

Sonnentor Organic Menopause Support Tea

Sonnentor Organic Menopause Support Tea, 27 g

  • With sweet clover & lady's mantle
  • Vegan & vegetarian
£3.37 £3.75 (£124.81 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Naturally BITTER Bitter Tea

Sonnentor Organic Naturally BITTER Bitter Tea, 18 tea bags (32,40 g)

  • Spicy bitter flavour
  • Practical double chamber tea bags
  • Traditional organic herbal blend
£3.70 £4.10 (£114.20 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Sea Buckthorn Delight Fruit Tea

Sonnentor Sea Buckthorn Delight Fruit Tea, 18 tea bags (54 g)

  • Mild fruit blend
  • Lovely fragrance
  • Aromatic experience
£3.37 £3.75 (£62.41 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Magic Potion Herbal Tea

Sonnentor Organic Magic Potion Herbal Tea, Lose, 50 g

  • Delicious breakfast tea
  • Spicy herbal nuances
  • Rich, golden colour
£3.95 £4.40 (£79.00 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor All Good! Organic Frog in the Throat Tea

Sonnentor All Good! Organic Frog in the Throat Tea, 18 tea bags (27 g)

  • Mildly spicy herbal tea
  • Floral notes
  • With lime blossom and elderflower
£3.37 £3.75 (£124.81 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Good Mood Herbal Tea

Sonnentor Organic Good Mood Herbal Tea, Loose, 50 g

  • Refreshing and fruity
  • Sweet finish
  • Mild taste
£4.12 £4.60 (£82.40 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Calming Tummy Tea

Sonnentor Organic Calming Tummy Tea, 27 g

  • Balancing herbal tea
  • Ideal tea for the evening
  • Mild spice & subtle fruity notes
£3.37 £3.75 (£124.81 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Heavenly Christmas Delight Tea

Sonnentor Heavenly Christmas Delight Tea, 18 double chamber teabags (27 g)

  • Refreshing taste
  • With Christmas spices
  • Feel good spicy-fruity flavour
£3.29 £3.65 (£121.85 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Stormy Weather Tea

Sonnentor Organic Stormy Weather Tea, Loose, 50 g

  • Spicy-fresh flavour
  • Cool in finish
  • Sweet note
£3.95 £4.40 (£79.00 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Cranberry Pleasure Fruit Tea a

Sonnentor Organic Cranberry Pleasure Fruit Tea a, 18 tea bags (50,40 g)

  • Exquisite taste
  • Fresh bitter orange notes
  • Sour, fruity flavour
£3.54 £3.95 (£70.24 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Evening Herbal Tea

Sonnentor Organic Evening Herbal Tea, Loose tea, 50 g

  • Mild, aromatic fragrance
  • Lemony nuances
  • For enjoyable evenings
£3.95 £4.40 (£79.00 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Crackling Fireplace Tea

Sonnentor Organic Crackling Fireplace Tea, Loose leaf (100 g)

  • Warms the body and soul
  • Very aromatic
  • Fruity and spicy
£3.79 £4.20 (£37.90 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Flowers Herbal Tea

Sonnentor Organic Flowers Herbal Tea, Loose tea, 40 g

  • Gorgeous colours
  • With powerful herbs
  • Mellow flavour
£3.95 £4.40 (£98.75 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Guardian Angel Tea

Sonnentor Organic Guardian Angel Tea, 18 tea bags (27 g)

  • Spicy, refreshing taste
  • Diverse flavour
  • Goes well with spicy food
£3.29 £3.65 (£121.85 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Sparkling Lights Herbal Tea

Sonnentor Organic Sparkling Lights Herbal Tea, 18 double chamber teabags (27 g)

  • Herb & spice tea
  • Contains Greek mountain tea
  • Double chamber bags or loose
£3.37 £3.75 (£124.81 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Druid Potion Herbal Tea

Sonnentor Organic Druid Potion Herbal Tea, 50 g

  • Brings life into your everyday
  • Harmonious blend
  • Fresh on the finish
£3.95 £4.40 (£79.00 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Sweet Dreams Tea- It's All Good

Sonnentor Organic Sweet Dreams Tea-​ It's All Good, 27 g

  • Helps you to relax
  • Spicy scent of the Mediterranean
  • Fine touch of honey
£3.37 £3.75 (£124.81 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Rooibos Tea

Sonnentor Organic Rooibos Tea, Double Chambered Bag (21,60 g)

  • Sweet and fruity taste
  • Goes well with chocolate or desserts
  • Vegan & vegetarian
£3.22 £3.60 (£149.07 / kg)

Delivery by October 13

Sonnentor Organic Let It Be Herbal Tea

Sonnentor Organic Let It Be Herbal Tea, 18 tea bags (27 g)

  • Fresh, lemony scent
  • Balanced taste
  • Lovely floral touch
£3.29 £3.65 (£121.85 / kg)

Delivery by October 13