Quality Sports Nutrition from Switzerland

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Pharmaceutical form Fitness Goals Diets & Dietary Restrictions Allergens Product Features
Filter

Sponser Sport Food: 1 - 30 of 86 items

Sponser Sport Food Electrolytes

Sponser Sport Food Electrolytes, Lemon (10 effervescent tablets)

  • Zero-carb drink
  • Practical preparation for on the go
  • Enriched with many minerals
£5.20 (£115.56 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Activator 200

Sponser Sport Food Activator 200, Cola-​Lemon (750 ml)

  • Suitable for sport and leisure
  • With different sources of caffeine
£69.50 (£92.67 / l)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Senior Protein

Sponser Sport Food Senior Protein, Chocolate (455 g)

  • Rich in collagen & HMB
  • Gluten-free
  • Enriched with vitamin D
£37.50 (£82.42 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Multi Protein 850g

Sponser Sport Food Multi Protein 850g, Vanilla (850 g)

  • Combination of whey, casein & egg albumin
  • Complete amino acid profile & BCAA
  • Gentle ultra- & microfiltration
£49.00 (£57.65 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Liquid Energy PURE

Sponser Sport Food Liquid Energy PURE, 70 g

  • Practical dosage
  • Also ideal for team sports
  • Very neutral taste
£2.85 (£40.71 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food High Energy Bar

Sponser Sport Food High Energy Bar, Berry (45 g)

  • With carbohydrates
  • Made in Switzerland
  • Enriched with additional protein
£1.90 (£42.22 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Magnesium 6-Complex

Sponser Sport Food Magnesium 6-​Complex, 80 capsules

  • 6 organic magnesium compounds
  • Free from magnesium oxide & fillers
  • 250 mg magnesium per daily dose
£22.00 (£271.60 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Recovery Shake

Sponser Sport Food Recovery Shake, Chocolate (900 g)

  • High quality source of protein
  • With vitamins & minerals
  • Can be prepared either with milk or water
£30.00 (£33.33 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Beta Alanine Tabs

Sponser Sport Food Beta Alanine Tabs, 140 tablets

  • For intensive workouts
  • With a slow release formula
  • Vegan
£28.50 (£150.79 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Liquid Energy BCAA Strawberry-Banana

Sponser Sport Food Liquid Energy BCAA Strawberry-​Banana, 70 g

  • Carbohydrate gel
  • With a strawberry-banana flavour
  • No preservatives
£3.00 (£42.86 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Liquid Energy PLUS

Sponser Sport Food Liquid Energy PLUS, Cola-​Lemon (70 g)

  • Especially for endurance athletes
  • Source of carbohydrates
  • Practical for on the go
£2.85 (£40.71 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Carbo Loader Citrus Orange

Sponser Sport Food Carbo Loader Citrus Orange, 1.200 g

  • With electrolytes
  • With endurance exercise
  • Carbohydrate Formulation
£28.50 (£23.75 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Red Beet Vinitrox

Sponser Sport Food Red Beet Vinitrox, 240 ml

  • For competition preparation
  • With amino acids
  • It's vegan!
£18.10 (£75.42 / l)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Liquid Energy PLUS Sachet

Sponser Sport Food Liquid Energy PLUS Sachet, 35 g

  • Optimal mix of glucose & fructose
  • Contains 50 mg caffeine per tube
  • Free from lactose & preservatives
£1.75 (£50.00 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food High Energy Bar, Vegan Salty Nuts

Sponser Sport Food High Energy Bar, Vegan Salty Nuts, 45g

  • 7-9% protein content
  • With MCT
  • For sport & leisure
£1.90 (£42.22 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Competition

Sponser Sport Food Competition, Citrus (1.000 g)

  • Without free fructose
  • With multi-carb formula
  • Acid free
£24.00 (£24.00 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Whey Isolate 94 850g Dose

Sponser Sport Food Whey Isolate 94 850g Dose, Neutral (850 g)

  • With a high BCAA content
  • Even with a low-calorie diet
  • Pure whey protein isolate
£54.50 (£64.12 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Crunchy Protein Bar

Sponser Sport Food Crunchy Protein Bar, Chocolate-​Banana (55 g)

  • With dietary fibre
  • Without added sugar
  • Practical for on the go
£2.65 (£48.18 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Whey Isolate 94 Sachets

Sponser Sport Food Whey Isolate 94 Sachets, Neutral (1.500 g)

  • In a resealable bag
  • With 94% protein content
  • Free from fats
£88.00 (£58.67 / kg)

Free delivery by October 12

Sponser Sport Food Collagen Hydrolysate

Sponser Sport Food Collagen Hydrolysate, Peach (300 g)

  • Without artificial colours
  • Gluten & lactose free
  • With vitamin C
£21.50 (£71.67 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Cereal Energy Bar Strawberry

Sponser Sport Food Cereal Energy Bar Strawberry, 40 g

  • Source of carbohydrates
  • Natural ingredients
  • Sweetened with honey
£1.75 (£43.75 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Oat Pack Macadamia

Sponser Sport Food Oat Pack Macadamia, 60 g

  • 100% handmade in Switzerland
  • Only natural ingredients
  • Vegan
£2.65 (£44.17 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Pro Recovery

Sponser Sport Food Pro Recovery, Chocolate (800 g)

  • 44 - 50% protein content
  • With milk protein hydrolysates
  • Without artificial sweetener
£48.50 (£60.63 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Power Gums Sour

Sponser Sport Food Power Gums Sour, 1 x 75 g

  • Alternative to energy gels
  • With 59 g carbohydrates
  • Enriched with magnesium
£2.26 £2.85 (£30.13 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Protein Low Carb Bars

Sponser Sport Food Protein Low Carb Bars, Choco Brownie (50 g)

  • Ideal as a snack for everyday life
  • With 17g of protein
  • With dietary fibre
£2.65 (£53.00 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Liquid Energy Salty Sachet

Sponser Sport Food Liquid Energy Salty Sachet, 35 g

  • Carbohydrate gel
  • Enriched with 150mg sodium
  • Without preservative substances
£1.75 (£50.00 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Whey Isolate 94 425g Dose

Sponser Sport Food Whey Isolate 94 425g Dose, Banana (425 g)

  • Milk from grass-fed cows
  • Low in fat
  • Ideal for everyday use
£30.15 £31.50 (£70.94 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Recovery Drink Strawberry-Banana

Sponser Sport Food Recovery Drink Strawberry-​Banana, 20x 60g

  • Preparation with water
  • With amino acids
  • Fruity taste
£53.74 £67.00 (£44.78 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Creatine Monohydrate

Sponser Sport Food Creatine Monohydrate, 280 g

  • 100% creatine powder
  • Suitable for competitive sports
  • It's vegan!
£20.00 (£71.43 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Power Gums, Fruit Mix, 75g

Sponser Sport Food Power Gums, Fruit Mix, 75g, 75g

  • Alternative to energy gels
  • With 60g of carbohydrates
  • 10 pieces in a pack
£2.85 (£38.00 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food is a Swiss company and the absolute market leader in sports nutrition. From Olympic champions to amateur athletes, these products can be used by anyone. Sponser Sport Food values high quality and is characterised by its scientifically designed products. Based in Wollerau, Switzerland, their research and development department is continually working on developing new products.