Fatty Acid Supplements for People 50+

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Pharmaceutical form Allergens Product Features Other Nutrients
Filter

Fatty Acids: 28 items

Igennus Vegepa® PURE EPA

Igennus Vegepa® PURE EPA, 60 Capsules

  • With omega-3 & omega-6, as well as vitamin E
  • EPA from wild anchovy fish oil
  • Capsule shell made of fish gelatin
£15.70 (£523.33 / kg)

Delivery by October 12

SOLGAR Omega-3 Fish Oil, High Dose

SOLGAR Omega-​3 Fish Oil, High Dose, 50 Softgels

  • From cold water fish
  • A source of DHA & EPA
  • No unnecessary additives
£29.00 (£297.44 / kg)

Delivery by October 12

ZeinPharma Green-Lipped Mussel 500 mg

ZeinPharma Green-​Lipped Mussel 500 mg, 90 veg. capsules

  • Rich in omega-3 fatty acids
  • Contains 2% glycosaminoglycans
  • Original from New Zealand's coasts
£13.15 (£257.84 / kg)

Delivery by October 12

GoPrimal O3 - Pure Omega 3

GoPrimal O3 -​ Pure Omega 3, 90 capsules

  • Natural omega-3 source
  • Sustainably obtained from Alaskan Pollock
  • 400/300 mg EPA / DHA per capsule
£30.00 (£243.90 / kg)

Delivery by October 12

Nordic Naturals Arctic Cod Liver Oil unflavored

Nordic Naturals Arctic Cod Liver Oil unflavored, Neutral (237 ml)

  • Made from 100 % wild cod
  • In triglyceride molecule form
  • Neutral flavour, without aroma
£31.50 (£132.91 / l)

Delivery by October 12

Burgerstein Omega 3 DHA

Burgerstein Omega 3 DHA, 60 capsules

  • 470 mg DHA per daily portion
  • 130 mg EPA per daily portion
  • With vitamin E
£25.50 (£354.17 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Krill Oil Premium

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Krill Oil Premium, 100 capsules

  • 4 mg astaxanthin content per daily dose
  • 100% Antarctic krill
  • No fishy taste
£76.50 (£927.27 / kg)

Free delivery by October 12

Burgerstein Omega 3 EPA

Burgerstein Omega 3 EPA, 50 capsules

  • 378 mg EPA per daily portion
  • 72 mg DHA per daily portion
  • Supplemented with vitamin E
£24.50 (£306.25 / kg)

Delivery by October 12

Burgerstein Omega 3 Liquid

Burgerstein Omega 3 Liquid, 150 ml

  • 730 mg EPA per daily dose
  • 455 mg DHA per daily dose
  • Orange flavoured
£27.00 (£180.00 / l)

Delivery by October 12

Pure & Essential Omega-3 Wild Fish Oil & D3

Igennus Pure & Essential Omega-​3 Wild Fish Oil & D3, 60 Softgels

  • Practical softgels
  • EPA & DHA
  • Easy to swallow
£21.00 (£207.92 / kg)

Delivery by October 12

Pure & Essential Vegan Omega-3 & Astaxanthin

Igennus Pure & Essential Vegan Omega-​3 & Astaxanthin, 60 Softgels

  • 60 softgels
  • Purely plant-based algae oil
  • Perfect for people with fish allergies
£21.00 (£210.00 / kg)

Delivery by October 12

FutuNatura MCT Oil C8 & C10

FutuNatura MCT Oil C8 & C10, 500 ml

  • Contains 59% C8 & 40% C10
  • Unflavoured
  • Versatile in use
£16.90 (£33.80 / l)

Delivery by October 12

Solaray Caprylic Acid

Solaray Caprylic Acid, 100 capsules

  • Free from sodium and resin
  • Contains calcium, magnesium and zinc caprylates
  • Delayed release
£19.30 (£296.92 / kg)

Delivery by October 12

American Biologics Super Omega Arctic Plus

American Biologics Super Omega Arctic Plus, 90 capsules

  • High-purity fish oil with EPA & DHA
  • Combined with vitamin E
  • Free from GMOs and fillers
£31.00 (£246.03 / kg)

Delivery by October 12

Best Body Nutrition Future Omega 3 Capsules

Best Body Nutrition Future Omega 3 Capsules, 120 capsules

  • With high-quality fish oil
  • Optimized with vitamin E.
£12.30 (£105.13 / kg)

Delivery by October 12

Life Light 3L Lecithin

Life Light 3L Lecithin, 350 g

  • Vegetable soy lecithin in granules
  • Rich in unsaturated fatty acids
  • Without artificial colours
£25.50 (£72.86 / kg)

Delivery by October 12

FutuNatura Omega-3

FutuNatura Omega-​3, 150 Softgels

  • A high content of omega-3 fatty acids
  • Supplemented with vitamin E
  • Easy to swallow soft capsules
£11.85 (£56.54 / kg)

Delivery by October 12

Solaray Flaxseed Oil

Solaray Flaxseed Oil, 100 Softgels

  • Perfect alternative to fish oil
  • Vegetable fatty acid
£25.50 (£170.00 / kg)

Delivery by October 12

dr. WEYRAUCH Omega Centauri

dr. WEYRAUCH Omega Centauri, 120 capsules

  • With 300mg DHA per daily dose
  • Optimised with vitamin E
  • 100% vegan
£49.00 (£510.42 / kg)

Delivery by October 12

Optima Naturals Antartic Krill Superb

Optima Naturals Antartic Krill Superb, 60 capsules

  • Omega -3 krill oil capsules
  • With EPA & DHA
  • With choline & astaxanthin
£35.00 (£707.07 / kg)

Delivery by October 12

Sensilab Essentials Omega-3 1000mg

Sensilab Essentials Omega-​3 1000mg, 30 Softgels

  • Pure, high-dose fish oil
  • Made from anchovies
  • EPA & DHA
£13.25 (£192.03 / kg)

Delivery by October 12

Solaray Borage Seed Oil

Solaray Borage Seed Oil, 50 Softgels

  • Contains 21% gamma-linolenic acid
  • Made of borage seed oil
  • Obtained through cold pressing
£31.50 (£409.09 / kg)

Delivery by October 12

Nordic Naturals Arctic Cod Liver Oil

Nordic Naturals Arctic Cod Liver Oil, 180 Softgels

  • From 100% wild cod
  • With natural lemon flavour
  • Omega-3 in triglyceride form
£48.50 (£151.56 / kg)

Not available at the moment

Nordic Naturals Ultimate Omega

Nordic Naturals Ultimate Omega, 60 Softgels

  • Highly pure, molecularly distilled fatty acids
  • Made from 100% wild-caught sardines & anchovies
  • Fresh lemon flavour
£43.50 (£483.33 / kg)

Not available at the moment

3 Chênes Laboratoires Evening Primrose - Borage - Vitamin E

3 Chênes Laboratoires Evening Primrose -​ Borage -​ Vitamin E, 150 capsules

  • Synergistically acting vegetable oils
  • Rich in gamma-linolenic acid
  • Enriched with vitamin E
£10.85 (£106.37 / kg)

Not available at the moment

NeuroLab® Vital Omega 3 - Fish Oil

NeuroLab® Vital Omega 3 -​ Fish Oil, 120 capsules

  • High dose
  • With EPA & DHA
  • GMO-free
£29.00 (£161.11 / kg)

Delivery by October 20

Nordic Naturals Ultimate Omega-D3

Nordic Naturals Ultimate Omega-​D3, 60 Softgels

  • From 100% wild-caught sardines & anchovies
  • Enriched with cholecalciferol
  • Fresh lemon flavour
£42.00 (£466.67 / kg)

Not available at the moment

3 Chênes Laboratoires Omega 3

3 Chênes Laboratoires Omega 3, 120 capsules

  • With EPA and DHA
  • Supplemented with vitamin E
  • Neutral taste
£13.35 (£70.26 / kg)

Not available at the moment