Cosmetics & Body Care Products

A wide selection of moisturising products for the body, face and hair!

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Product Features
Filter

Body Care: 1 - 30 of 1235 items

DIANA mit Menthol Sports Balm, Glass Jar

DIANA mit Menthol Sports Balm, Glass Jar, 125 ml

  • Nourishing properties
  • Cooling effect
  • Quickly absorbed
£4.60 (£36.80 / l)

Delivery by October 12

Maharishi Ayurveda Ayurdent Classic Toothpaste

Maharishi Ayurveda Ayurdent Classic Toothpaste, 75 ml

  • For severe mouth odour
  • For oral care
£5.95 (£79.33 / l)

Delivery by October 12

Zechsal Refill Pack - Magnesium Flakes

Zechsal Refill Pack -​ Magnesium Flakes, 4 kg

  • Natural bath additive
  • Convenient package
  • Ideal for use before going to bed
£27.50 (£6.88 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Töth Base Toothpaste

Dr. Töth Base Toothpaste, 75 ml

  • For fresh breath
  • Basic oral & dental care
  • Gentle tooth cleaning
£8.80 £8.82 (£117.33 / l)

Delivery by October 12

Sebamed 3 in 1 Sport Shower Gel

Sebamed 3 in 1 Sport Shower Gel, 400 ml

  • For sensitive & stressed skin
  • For body, face & hair
  • Refreshing & revitalising
£5.50 (£13.75 / l)

Delivery by October 19

Kintex Kinesiologie Tape Classic

Kintex Kinesiologie Tape Classic, Red

  • Comes in different colours
  • Good stretch
  • Promotes body structure
£6.06 £10.10

Delivery by October 12

Nasara Elastic Tape 5 cm x 5 m

Nasara Elastic Tape 5 cm x 5 m, Black

  • Kind to the skin
  • Breathable
  • Allows water through
£5.50 £9.20

Delivery by October 12

Maharishi Ayurveda MP 16 Nasya Oil

Maharishi Ayurveda MP 16 Nasya Oil, 10 ml

  • Based on sesame oil
  • Combination of herbs, oils & spices
  • Suitable for daily use
£10.10 (£1,010.00 / l)

Delivery by October 12

ENZBORN Hot Devil's Salve

ENZBORN Hot Devil's Salve, 200 ml

  • Self-heating
  • Gel consistency
  • Absorbs quickly
£8.25 (£41.25 / l)

Delivery by October 12

JV Cosmetics AHC forte®

JV Cosmetics AHC forte®, 30 ml

  • Ideal for hands and feet
  • Extra strong and highly effective
  • For the not so sensitive skin type
£15.45 £19.30 (£515.00 / l)

Delivery by October 12

Kneipp Aroma Bubble Bath - Goodbye Stress

Kneipp Aroma Bubble Bath -​ Goodbye Stress, 400 ml

  • Water mint & rosemary
  • Long-lasting foam
  • Vegan formula
£4.05 (£10.13 / l)

Delivery by October 12

Ice Fit Sports Shower Gel

Sport LAVIT Ice Fit Sports Shower Gel, 250 ml

  • Menthol-caffeine complex
  • Caring & cooling
  • PH-level neutral
£8.25 (£33.00 / l)

Delivery by October 12

DIANA mit Menthol Refreshing Wipes

DIANA mit Menthol Refreshing Wipes, 8 pieces

  • With DIANA rubbing alcohol
  • Ideal for use at any time
  • Practical when travelling
£2.55 (£0.32 / pc)

Delivery by October 12

DIANA mit Menthol Rubbing Alcohol Pump Spray

DIANA mit Menthol Rubbing Alcohol Pump Spray, 125 ml

  • Easy to spray
  • Pleasant cooling effect
  • With natural menthol
£4.10 (£32.80 / l)

Delivery by October 12

Dr. Töth Light Quanta Cell Activator

Dr. Töth Light Quanta Cell Activator, 50 ml

  • For internal and external use
  • With light-injected natural crystal salt
  • With pure spring water
£38.50 £38.65 (£770.00 / l)

Delivery by October 12

ENZBORN Melkers Original

ENZBORN Melkers Original, 250 ml

  • Ideal for wind and bad weather
  • Safe for babies and toddlers
  • Dermatologically tested
£5.50 (£22.00 / l)

Delivery by October 12

Sebamed Fresh Shower Gel

Sebamed Fresh Shower Gel, 400 ml

  • For sensitive skin
  • Mild & refreshing
  • With allantoin & lactic acid
£4.60 (£11.50 / l)

Delivery by October 19

Sonett Laundry Liquid Color Mint & Lemon

Sonett Laundry Liquid Color Mint & Lemon, 20 l

  • Can be used at low temperatures
  • With organic plant oil soaps
  • Gentle yet thorough cleaning power
£70.00 (£3.50 / l)

Free delivery by October 12

Sebamed Nourishing Body Milk

Sebamed Nourishing Body Milk, 200 ml

  • For sensitive skin
  • With sweet almond oil & shea butter
  • Rich & nurturing
£3.65 (£18.25 / l)

Delivery by October 12

Dr. Töth Base Regulation Cream

Dr. Töth Base Regulation Cream, 100 ml

  • Made from high-quality natural material
  • With minerals and trace elements
  • Not tested on animals
£31.50 (£315.00 / l)

Delivery by October 12

Röck Naturprodukte Marmot Ointment

Röck Naturprodukte Marmot Ointment, 100 ml

  • For all skin types
  • Quick to absorb
  • Contains a lot of cortisone
£13.60 (£136.00 / l)

Delivery by October 12

Maharishi Ayurveda Stainless Steel Tongue Cleaner

Maharishi Ayurveda Stainless Steel Tongue Cleaner

  • For cases of strong bad breath
  • For better oral hygiene
£5.95

Delivery by October 12

JV Cosmetics AHC classic®

JV Cosmetics AHC classic®, 30 ml

  • Ideally suited for use on the armpits, back, neck, etc.
  • Highly concentrated and efficient
  • Suitable for normal, sensitive skin
£14.70 (£490.00 / l)

Delivery by October 12

Apeiron Herbal Toothpaste

Apeiron Herbal Toothpaste, 75 ml

  • Tender and gentle cleansing
  • Without fluoride and foaming
  • Suitable for children
£5.50 (£73.33 / l)

Delivery by October 12

BANO Murmelin Sport and Joint Ointment

BANO Murmelin Sport and Joint Ointment, 60 ml

  • 100% natural ingredients
£9.65 (£160.83 / l)

Delivery by October 12

Kräuter Max Frankincense+ Ointment

Kräuter Max Frankincense+ Ointment, 100 ml

  • For arms, legs, feet & back
  • With arnica & ginger extract
  • Avocado & Olive Oil
£26.00 (£260.00 / l)

Delivery by October 12

JV Cosmetics Nutric Lotion®

JV Cosmetics Nutric Lotion®, 30 ml

  • Has a cooling and soothing effect
  • Eliminate redness and irritation
  • Sustainable and effective care
£5.50 £9.20 (£183.33 / l)

Delivery by October 12

JV Cosmetics AHC Sensitive®

JV Cosmetics AHC Sensitive®, 50 ml

  • Ideally suitable for the underarms, back, neck, etc.
  • Extra strong, yet gentle
  • For sensitive skin
£23.00 (£460.00 / l)

Delivery by October 12

Sebamed Baby & Child Lotion

Sebamed Baby & Child Lotion, 200 ml

  • For dry & irritated skin
  • With panthenol & shea butter
  • Without microplastics
£7.35 (£36.75 / l)

Delivery by October 12

Pentavitin® Soap-free Cleansing Emulsion Refill

Sebamed Pentavitin® Soap-​free Cleansing Emulsion Refill, 400 ml

  • For sensitive skin
  • With panthenol & glycerine
  • Gentle cleansing formula
£5.95 (£14.88 / l)

Delivery by October 12