Dr. Ewald Töth®'s Quantum Light Natural Products

Base products created based on holistic research

Filter & sort

Price Pharmaceutical form Skin Type Hair Type Product Features Focus area
Filter

Dr. Ewald Töth®: 24 items

Dr. Töth Base Mineral Mixture

Dr. Töth Base Mineral Mixture, 500 g

  • With important minerals
  • Free from artificial flavouring and preservatives
  • Great taste
£37.00 (£74.00 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Töth Base Toothpaste

Dr. Töth Base Toothpaste, 75 ml

  • For fresh breath
  • Basic oral & dental care
  • Gentle tooth cleaning
£8.80 £8.82 (£117.33 / l)

Delivery by October 12

Dr. Töth Base Mineral Capsules LQA

Dr. Töth Base Mineral Capsules LQA, 90 capsules

  • Contains mineral components
  • Calcium, magnesium and potassium
  • Easy to does capsules
£26.50 £26.68 (£407.69 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Töth Light Quanta Cell Activator

Dr. Töth Light Quanta Cell Activator, 50 ml

  • For internal and external use
  • With light-injected natural crystal salt
  • With pure spring water
£38.50 £38.65 (£770.00 / l)

Delivery by October 12

Dr. Töth Base Regulation Cream

Dr. Töth Base Regulation Cream, 100 ml

  • Made from high-quality natural material
  • With minerals and trace elements
  • Not tested on animals
£31.50 (£315.00 / l)

Delivery by October 12

Dr. Töth Physiological Metabolism Salts

Dr. Töth Physiological Metabolism Salts, 180 capsules

  • Electrolytes
  • Trace elements
£35.00 (£172.41 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Töth Base Mineral Mix Lemon

Dr. Töth Base Mineral Mix Lemon, 200 g

  • Charged by solar energy
  • Original by Dr. Töth
£23.50 (£117.50 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Töth Essence of Light Energy

Dr. Töth Essence of Light Energy, Stability and Security 20 ml

  • From special water
  • 4 different types of application
  • Light-Quantum activated
£27.00 £27.14 (£1,350.00 / l)

Delivery by October 12

Dr. Töth Base Shampoo & Shower Gel

Dr. Töth Base Shampoo & Shower Gel, 200 ml

  • Cleanses without irritating the skin
  • Charged by the power of the sun
  • Safe for sensitive scalps
£19.30 £19.32 (£96.50 / l)

Delivery by October 12

Dr. Töth Light Quantum Field Activator

Dr. Töth Light Quantum Field Activator, 100 ml

  • Cleans ambient air
  • Energises the aura
  • Mild formula with a pH of 7.5-7.8
£34.00 £34.05 (£340.00 / l)

Delivery by October 12

Dr. Töth Microvita (Antimyco) Drops

Dr. Töth Microvita (Antimyco) Drops, 30 ml

  • Microvita Plant Extract
  • Charged by the power of the sun
  • Highest quality & purity
£44.00 £44.17 (£1,466.67 / l)

Delivery by October 12

Dr. Töth LQ Mineral Base Deodorant

Dr. Töth LQ Mineral Base Deodorant, 100 ml

  • WITHOUT aluminum
  • In a glass container
  • Proven mineral formula
£19.30 £19.32 (£193.00 / l)

Delivery by October 12

Dr. Töth Base Exfoliating Cream

Dr. Töth Base Exfoliating Cream, 200 ml

  • With jojoba and almond oil
  • Clarifies the complexion
  • With ground olive pits
£27.50 £27.60 (£137.50 / l)

Delivery by October 12

Dr. Töth Light-Quantum Base Cream

Dr. Töth Light-​Quantum Base Cream, 150 ml

  • Suitable for all skin types
  • Suitable for facial masks
  • Basic, high quality ingredients
£45.00 £45.09 (£300.00 / l)

Delivery by October 12

Dr. Töth Base Hand Cream

Dr. Töth Base Hand Cream, 100 ml

  • The original by Dr. Töth
  • Very mild
  • Absorbs quickly
£14.41 £15.17 (£144.10 / l)

Delivery by October 12

Dr. Töth Light Quanta Essences 4-Pack

Dr. Töth Light Quanta Essences 4-​Pack, 4 x 20 ml (80 ml)

  • Includes:
  • Cheer/Harmony
  • Stability/Security
£106.00 (£1,325.00 / l)

Free delivery by October 12

Dr. Töth Base Foot Cream

Dr. Töth Base Foot Cream, 75 ml

  • For your tootsies
  • 100 ml
  • Made of high-quality and natural raw materials
£15.15 (£202.00 / l)

Delivery by October 12

Dr. Töth Health Guide for Skin

Dr. Töth Health Guide for Skin

  • 9 different items with valuable tips
  • For a wide variety of skin problems
£21.50 £21.61

Delivery by October 12

Dr. Töth Base Cleansing Milk

Dr. Töth Base Cleansing Milk, 200 ml

  • For sensitive skin
  • For deep cleansing
  • With organic, caring oils
£30.50 (£152.50 / l)

Delivery by October 12

Dr. Töth Base Nasal Spray

Dr. Töth Base Nasal Spray, 30 ml

  • From natural raw materials
  • With seasalt
£17.95 (£598.33 / l)

Delivery by October 20

Dr. Töth Base Lavender Soap

Dr. Töth Base Lavender Soap, 100 g

  • Optimal pH value
  • Excellent cleansing power
  • Won't irritate the skin
£7.25 (£72.50 / kg)

Delivery by October 20

Dr. Töth Base Body Lotion

Dr. Töth Base Body Lotion, 200 ml

  • For all skin types
  • Intensive moisturising care
  • Gentle on the skin
£30.50 (£152.50 / l)

Delivery by October 20

Dr. Töth Base Hair Care Conditioner

Dr. Töth Base Hair Care Conditioner, 200 ml

  • Not tested on animals
  • Gives the hair better combability
  • For heavily stressed hair
£19.80 (£99.00 / l)

Delivery by October 23

Dr. Töth Atemun Plant Extract

Dr. Töth Atemun Plant Extract, 10 ml

  • According to Dr. Ewald Töth
  • Contains plant extracts
  • Refreshing
£17.95 (£1,795.00 / l)

Delivery by October 20

Products that support holistic consciousness

The unique holistic philosophy of Dr. Ewald Töth concentrates on physical, mental and spiritual well-being. Let this brand accompany you on your own journey to connect with your body.

Dr. Ewald Töth®'s base products are made based on both research experience and traditional and classic European medicine.

Dr. Ewald Töth - Focused on Well-being

Dr. Ewald Töth sees it as his life's mission to guide and accompany people on their path to physical, mental and spiritual well-being. Early in life, he learned to stand up for his values, even under adverse circumstances. From a young age, Dr. Töth wanted to help people, which is how he eventually found his way to medicine.

Dr. Töth trained as a massage therapist before studying medicine. This field of study introduced him to the intricacies of the human body, as well as the effects of diseases and blockages. Later, he expanded his expertise to include acupuncture and acupressure, as well as psychology.

To better recognise the connections between soul, psyche, and spirituality, Dr. Töth trained with Dr. Schmiedecker, a direct disciple of Dr. Franz Xaver Mayr, the founder of the famous F. X. Mayr cure. In addition, he supplemented his skills by learning foot reflex zone therapy.

During his residency in anaesthesiology and intensive care medicine, Dr. Töth he successfully performed analgesia (the elimination of pain) using acupuncture during surgeries. Initially ridiculed by colleagues, his impressive successes soon brought him professional recognition. Dr. Töth eventually became a consultant for acupuncture therapy.

During this time he was also able to gain experience in the field of psychotherapy and hypnosis so that he was soon able to use hypnosis instead of anaesthesia for medical procedures. Later, he decided to become a general practitioner and open his own practice. In this practice, he was able to work in the whole field of medicine, offering patients a holistic approach to wellness.

Today, Ewald Töth, MD, is a holistic medical practitioner who practices classical conventional medicine as well as naturopathy.

The four pillars of well-being

Dr- Töths holistic approach is made up of four pillars:

  • Naturopathy: For Dr Töth, MD, it is essential to give people access to self-healing practices and to integrate nature into therapy. This is also the basis of his holistic medical practice, research and teaching.
  • Creating awareness: A healthy social existence requires mindfulness and awareness. Becoming aware of and perceiving and recognising connections in the environment are essential for this.
  • Emotional management: Dr. Töth advocates that suppressed emotions are held in the organs and ultimately triggers undesirable biochemical processes, which in turn lead to organic problems and diseases. With his concept of emotional management, he conveys effective instruments for successful energy management.
  • Quantum medical research: This new medical science combines physics with medicine so that complex and interwoven processes and functions in the human body can be better understood and subsequently holistically treated.