Supplements to Support Normal Digestive Function

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Pharmaceutical form Allergens Product Features
Filter

Digestion, Stomach & Intestines: 1 - 30 of 580 items

Nature Love Probiona Cultures Complex

Nature Love Probiona Cultures Complex, 120 capsules

  • With organically grown inulin
  • Released in the intestines
  • Package lasts for two months
£19.30 (£316.39 / kg)

Delivery by October 12

Raab Vitalfood Organic Rose Hip Powder

Raab Vitalfood Organic Rose Hip Powder, 150 g

  • With natural vitamin C
  • Certified organic cultivation in Chile
  • High-quality AP-4® variety, sun-ripened
£14.14 £14.90 (£94.27 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Töth Base Mineral Mixture

Dr. Töth Base Mineral Mixture, 500 g

  • With important minerals
  • Free from artificial flavouring and preservatives
  • Great taste
£37.00 (£74.00 / kg)

Delivery by October 12

Peeroton Mineral Vitamin Drink

Peeroton Mineral Vitamin Drink, Cranberry (300 g)

  • Enjoy warm or cold
  • Very economical
  • A delicious thirst quencher during workouts
£16.00 £26.50 (£53.33 / kg)

Delivery by October 12

Herbafulvo Essencia

Herbafulvo Essencia, Papaya Extract (750 ml)

  • Natural herbal essence
  • Handmade & ready to drink
  • In a practical screw top bottle
£26.00 (£34.67 / l)

Delivery by October 12

ZeinPharma Cordyceps CS-4 500 mg

ZeinPharma Cordyceps CS-​4 500 mg, 120 capsules

  • Caterpillar fungus extract
  • Gentle water extraction process
  • With 40% polysaccharides
£24.00 (£347.83 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Bitter Melon

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Bitter Melon, 60 capsules

  • With Coprinus medicinal mushroom
  • Contains cinnamon polyphenols & chromium
  • Free from additives
£22.00 (£611.11 / kg)

Delivery by October 12

ZeinPharma Curcumin-Triplex³ 500mg

ZeinPharma Curcumin-​Triplex³ 500mg, 150 capsules

  • 100% natural ingredients
  • Without artificial additives
  • Vegan
£50.50 (£515.31 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations Base Powder Plus

Pure Encapsulations Base Powder Plus, 200 g

  • With valuable minerals & zinc
  • Good absorption
  • Without flavourings & colourings
£20.00 (£100.00 / kg)

Delivery by October 12

Vitamaze Frankincense

Vitamaze Frankincense, 120 capsules

  • Highly dosed
  • Contains boswellic acid
  • Without flavourings
£19.30 (£292.42 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations CoQ10 60mg

Pure Encapsulations CoQ10 60mg, 120 capsules

  • From a natural source
  • Vegan, lactose-free and gluten-free
  • No anti-caking agents or colourings
£80.44 £84.50 (£3,217.60 / kg)

Free delivery by October 12

Vitaplex FibreControl

Vitaplex FibreControl, 450 g

  • Natural fibre
  • Pure acacia fibre from the Acacia senegal tree
  • Easy to dose
£20.50 (£45.56 / kg)

Delivery by October 12

Carnium Botanicals Her Biotic

Carnium Botanicals Her Biotic, 30 capsules

  • With 6 bacterial strains
  • Including cranberry extract
  • Vegan formula
£26.50 (£1,625.77 / kg)

Delivery by October 12

OMNi-BiOTiC® STRESS Repair

OMNi-BiOTiC® STRESS Repair, 84 g

  • 28 sachets of 3g
  • 9 specifically selected bacterial strains
  • Perfect during difficult phases
£47.00 (£559.52 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations DGL Plus®

Pure Encapsulations DGL Plus®, 60 Capsules

  • Rich in mucilage
  • Contains Aloe Vera
  • Hypoallergenic production
£32.50 (£677.08 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations Bromelain DR

Pure Encapsulations Bromelain DR, 30 capsules

  • Contains 2.400 enzyme activity units (GDU) per gram.
  • In acid-stable capsule shell (DRcaps®)
  • Plant-based
£20.00 (£1,666.67 / kg)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Papaya Leaf

anatis Naturprodukte Papaya Leaf, 180 capsules

  • No synthetic substances
  • Vegan
£26.50 (£368.06 / kg)

Delivery by October 12

American Biologics L-Reuteri

American Biologics L-​Reuteri, 60 veg. capsules

  • Natural microorganisms
  • Combined with acacia powder
  • 5 billion colony forming units
£26.50 (£960.14 / kg)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Organic Star Anise

anatis Naturprodukte Organic Star Anise, 180 capsules

  • Suitable for children
  • 100% organic
  • No fillers and excipients
£37.00 (£467.17 / kg)

Delivery by October 12

Synergy Body Prime

Synergy Body Prime, 90 capsules

  • For the electrolyte balance
  • Effective formula
  • 90 capsules
£55.95 £59.00 (£559.50 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations Pancreatin Enzyme Formula

Pure Encapsulations Pancreatin Enzyme Formula, 180 capsules

  • Contains natural digestive enzymes
  • Naturally pure substances
  • Optimal bioavailability
£107.00 (£981.65 / kg)

Free delivery by October 12

Synergy ProArgi 9+

Synergy ProArgi 9+, 30 Pakets (295 g)

  • L-Arginine & L-Citrulline
  • With 6 vitamins
  • Refreshing Citrus Berry flavour
£77.00 (£261.02 / kg)

Free delivery by October 12

OMNi-BiOTiC® 10 AAD

OMNi-BiOTiC® 10 AAD, 50 g

  • Sachets at 5g
  • Can be used while taking antibiotics
  • Also suitable for children
£14.71 £18.40 (£294.20 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations Buffered Vitamin C 1000

Pure Encapsulations Buffered Vitamin C 1000, 250 Capsules

  • To be taken on a daily basis
  • Safe for sensitive people
  • Neutral pH
£75.00 (£245.90 / kg)

Free delivery by October 12

ZeinPharma Coenzyme Q10 Ubiquinol 50 mg

ZeinPharma Coenzyme Q10 Ubiquinol 50 mg, 60 capsules

  • More efficiently absorbed by the body than standard ubiquinone
  • Softgel capsules made with rapeseed oil
  • Vegetarian
£35.50 (£865.85 / kg)

Delivery by October 12

ZeinPharma Coenzym Q10 100mg

ZeinPharma Coenzym Q10 100mg, 120 capsules

  • 100% identical to the body's own Q10
  • Production is purely plant-based
  • Ideal for 50 years and up
£35.50 (£669.81 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Acacia Fibre Powder

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Acacia Fibre Powder, 360 g

  • 80% soluble fibre
  • Safe for pregnant women, nursing people and children
  • Neutral flavour
£28.00 (£77.78 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Star Anise

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Star Anise, 180 capsules

  • 100% natural origin
  • Powdered whole star anise
  • Contains no fillers or preservatives
£37.00 (£411.11 / kg)

Delivery by October 12

Herbs for Making Swedish Bitters (Schwedenbitter)

Kräuter Max Herbs for Making Swedish Bitters (Schwedenbitter), 100 g

  • DIY
  • 100 g of Swedish herbs
  • For use with 38% corn or grain alcohol (not included)
£17.45 (£174.50 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Töth Base Mineral Capsules LQA

Dr. Töth Base Mineral Capsules LQA, 90 capsules

  • Contains mineral components
  • Calcium, magnesium and potassium
  • Easy to does capsules
£26.50 £26.68 (£407.69 / kg)

Delivery by October 12