Sonnentor Cinnamon Magic Fruit Tea, 32,40 g

Cinnamon, fruity taste

£3.75

(£115.74 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 32,40 g

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for cinnamon lovers
  • 100% organic & vegan
  • 18 double-chambered bags
  • Vegan Vegan
  • Vegetarian Vegetarian

Frequently bought together with Sonnentor Organic Hemp Leaves, Loose (40 g)

Sonnentor Cinnamon Magic Fruit Tea, 32,40 g £3.75 (£115.74 / kg)
Sonnentor Organic Hemp Leaves, Loose (40 g) £3.75 (£93.75 / kg)
Total price: £7.50
Description

Do you love cinnamon and can't get enough of it at Christmas time? With the Cinnamon Magic Tea by Sonnentor, you can now drink and nibble on cinnamon stars in one small sip. The tea harmonises perfectly with wintry desserts and sweet main courses such as rice casserole.

Item no.: XPI-ST-02597
Content: 32,40 g
EAN: 9004145025974
Manufacturer No.: 2597
Manufacturer: Sonnentor
Tea: Tea Bags
Diets & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Categories: Teas
Product Features: Yeast-free, Vegan, Vegetarian
Storage Advice: Store in a cool and dry place
Ingredients

Coconut flakes[1], Lemongrass [1], Sweet blackberry leaf[1], Cassia cinnamon[1], Ceylon Cinnamon[1], Lemon Peels[1]

  1. Organic
Legal information
Responsible food business operator: Sonnentor, Sprögnitz 10, 3910, Zwettl, Austria, www.sonnentor.com/de-at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Sonnentor Cinnamon Magic Fruit Tea

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder