Vitamins For People 50+

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Pharmaceutical form Vitamins Trace Elements Allergens Product Features
Filter

Vitamins: 1 - 30 of 36 items

ZeinPharma Vitamin D3 5000 IU

ZeinPharma Vitamin D3 5000 IU, 90 veg. capsules

  • Made naturally from lanolin
  • Only 1 capsule per week
  • Practical in everyday life
£11.07 £12.30 (£738.00 / kg)

Delivery by October 13

Pure Encapsulations Vitamins K & D

Pure Encapsulations Vitamins K & D, 60 capsules

  • With vitamins K1 & K2
  • Fat-soluble vitamins
  • Fructose-free
£28.98 £32.00 (£1,610.00 / kg)

Delivery by October 13

Pure Encapsulations All-in-One 50+

Pure Encapsulations All-​in-​One 50+, 120 capsules

  • Micro-nutrient combination
  • Perfect basis for everyday life
  • Contains additional choline
£50.52 £56.00 (£701.67 / kg)

Delivery by October 13

Pure & Essential Methylated Multivitamin & Minerals

Igennus Pure & Essential Methylated Multivitamin & Minerals, 60 tablets

  • Specially formulated for women
  • Natural & halal
  • With vitamins & minerals
£16.06 £17.85 (£208.57 / kg)

Delivery by October 13

Igennus Pure & Essential Daily Vitamin D3 2000IU

Igennus Pure & Essential Daily Vitamin D3 2000IU, 365 tablets

  • Active Vitamin D3
  • Small & easy to swallow
  • Suitable for vegetarians
£11.34 £12.60 (£105.98 / kg)

Delivery by October 13

Vitaplex Vitamin D3 Liquid, 3000 IU

Vitaplex Vitamin D3 Liquid, 3000 IU, 30 ml

  • Made from wool fat
  • Highly bioavailable
  • Take 1 drop daily
£25.66 £28.50 (£855.33 / l)

Delivery by October 13

Igennus Ashwagandha+ L-Theanine & Magnesium

Igennus Ashwagandha+ L-​Theanine & Magnesium, 60 veg. capsules

  • With zinc & B vitamins
  • L-theanine from green tea
  • Hypoallergenic formulation
£19.03 £21.00 (£432.50 / kg)

Delivery by October 13

Orthica Multi 4 All

Orthica Multi 4 All, 180 tablets

  • Broad micronutrient mix
  • With plant extracts and enzymes
  • Free from artificial additives
£39.48 £66.00 (£110.59 / kg)

Delivery by October 13

SOLGAR Ester-C Plus 1000 mg Vitamin C Complex

SOLGAR Ester-​C Plus 1000 mg Vitamin C Complex, 180 tablets

  • Vegan formulation
  • With acerola & rosehip
  • 1 tablet daily
£69.57 £77.50 (£200.09 / kg)

Delivery by October 13

Burgerstein Immunvital with Vitamin D

Burgerstein Immunvital with Vitamin D, 60 capsules

  • 200 mg vitamin C per capsule
  • Beta-glucan from special yeast
  • Suitable for kids 4 years old and up
£24.42 £27.00 (£595.61 / kg)

Delivery by October 13

SOJALL Fermento

SOJALL Fermento, 500 ml

  • Fermented drink concentrate
  • With natural vitamin C
  • Also great for athletes
£25.66 £28.50 (£51.32 / l)

Delivery by October 13

Raab Vitalfood Vitamin D3 + K2

Raab Vitalfood Vitamin D3 + K2, 60 capsules

  • 800 IU vitamin D3 per capsule
  • Incl. 25µg vitamin K2
  • 1 capsule daily
£13.40 £14.90 (£485.51 / kg)

Delivery by October 13

Life Light Vitamin C retard

Life Light Vitamin C retard, 60 capsules

  • Sustained release over several hours
  • In combination with zinc
  • Free from artificial additives
£15.64 £17.40 (£434.44 / kg)

Delivery by October 13

Life Light Vitamin B Complex

Life Light Vitamin B Complex, 60 capsules

  • Contains all eight B vitamins
  • With myo-inositol & choline
  • Free from artificial additives
£16.47 £18.30 (£470.57 / kg)

Delivery by October 13

Burgerstein Vitamin B Complex

Burgerstein Vitamin B Complex, 100 tablets

  • With vitamin C & magnesium
  • For regular use
  • For people 13 years old and up
£21.10 £23.50 (£154.01 / kg)

Delivery by October 13

Burgerstein Zinc-C Toffees, Jar

Burgerstein Zinc-​C Toffees, Jar, 60 pieces

  • Easy to take
  • Pleasant orange flavour
  • For adults and children aged 4 years and over
£25.68 £28.54 (£0.43 / pc)

Delivery by October 13

KAL Vitamin E 200

KAL Vitamin E 200, 90 Softgels

  • In interesterified form
  • 134 mg D-Alpha Tocopherol per softgel
  • 90 softgels
£18.21 £20.00 (£466.92 / kg)

Delivery by October 13

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Natural Multivitamin 10+

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Natural Multivitamin 10+, 120 capsules

  • Vitamin B complex
  • Contains Vitamin C & vitamin D
  • Gluten & lactose-free
£31.00 (£452.55 / kg)

Delivery by October 13

Burgerstein EyeVital

Burgerstein EyeVital, 100 capsules

  • Perfect for stressful periods
  • Supports the eyesight
  • Selected key nutrients
£47.62 £53.00 (£462.33 / kg)

Delivery by October 13

SOLGAR Ester-C Plus 500 mg Vitamin C Complex

SOLGAR Ester-​C Plus 500 mg Vitamin C Complex, 250 capsules

  • Vegan
  • High bioavailability
  • With rosehip & acerola
£62.53 £69.50 (£294.54 / kg)

Delivery by October 13

Vitamaze Biotin Skin Complex

Vitamaze Biotin Skin Complex, 90 capsules

  • Highly dosed
  • Allergen free
  • 1 capsule daily
£21.51 £24.00 (£379.37 / kg)

Delivery by October 13

Burgerstein Vitamin D3 600 I.U.

Burgerstein Vitamin D3 600 I.U., 100 capsules

  • 15.00 µg vitamin D3 per capsule
  • For daily use
  • No artificial preservatives
£12.15 £13.50 (£506.25 / kg)

Delivery by October 13

Burgerstein Mood

Burgerstein Mood, 60 capsules

  • Support for stressful times
  • With saffron & lemon balm extract
  • For people 10 years old and older
£30.22 £33.50 (£549.45 / kg)

Delivery by October 13

Orthica C-1500 SR

Orthica C-​1500 SR, 90 tablets

  • With extended-release formulation
  • As ascorbic acid
  • With rose hip extract
£26.08 £29.00 (£131.72 / kg)

Delivery by October 13

Raab Vitalfood Vitamin B Complex

Raab Vitalfood Vitamin B Complex, 90 capsules

  • 100% vegan
  • All 8 B vitamins
  • 1 capsule daily
£12.57 £13.95 (£303.62 / kg)

Delivery by October 13

Pure & Essential - Vegan Vitamin D3 1000 IU (25 µg)

Igennus Pure & Essential -​ Vegan Vitamin D3 1000 IU (25 µg), 365 tablets

  • 360 tablets
  • Natural & vegan
  • Easy to swallow
£19.03 £21.00 (£306.94 / kg)

Delivery by October 13

Nature Love Vegetarian Vitamin D3 5000 IU

Nature Love Vegetarian Vitamin D3 5000 IU, 30 ml

  • Take only 1 drop every 5th day
  • Without flavourings & preservatives
  • One year supply
£8.67 £9.65 (£289.00 / l)

Delivery by October 19

KAL Enhanced Energy - Iron Free

KAL Enhanced Energy -​ Iron Free, 90 tablets

  • With vegetable & herbal extracts
  • With digestive enzymes & mushrooms
  • Gentle on the stomach without iron
£39.33 £43.50 (£257.06 / kg)

Delivery by October 13

KLEAN LABS Myo-Inositol 500 mg

KLEAN LABS Myo-​Inositol 500 mg, 90 capsules

  • Component of lecithin
  • Ideal for people over 40 years
  • Vegan
£24.01 £26.50 (£444.63 / kg)

Delivery by October 13

Burgerstein Immunvital Sachets

Burgerstein Immunvital Sachets, 20 sachets

  • With vitamin C
  • Contains selenium, zinc & beta-glucan
  • GMO-free
£31.87 £35.50 (£73.10 / kg)

Delivery by October 13