Products that Support Children

Children's bodies have different requirements than adults' bodies. These products are tailored to children's needs.

Shop by category

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Pharmaceutical form Allergens Product Features Focus area
Filter

For Children: 1 - 30 of 136 items

Peeroton Mineral Vitamin Drink

Peeroton Mineral Vitamin Drink, Cranberry (300 g)

  • Enjoy warm or cold
  • Very economical
  • A delicious thirst quencher during workouts
£16.00 £26.50 (£53.33 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Bitter Melon

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Bitter Melon, 60 capsules

  • With Coprinus medicinal mushroom
  • Contains cinnamon polyphenols & chromium
  • Free from additives
£22.00 (£611.11 / kg)

Delivery by October 12

Medex Geleé Royal Junior

Medex Geleé Royal Junior, 90 ml

  • 10 x 9ml ampoules
  • In liquid form
  • With vitamins A, C, E
£17.10 (£190.00 / l)

Delivery by October 12

Natural Point Magnesio Supremo

Natural Point Magnesio Supremo, 300 g

  • High-quality magnesium carbonate
  • Free from chemical additives
  • For daily intake
£26.00 (£86.67 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products MSM Capsules

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products MSM Capsules, 150 capsules

  • 100% natural & vegetable based
  • Handmade with love
  • Free from allergens
£40.50 (£270.00 / kg)

Delivery by October 12

Medex Api Complex

Medex Api Complex, 250 g

  • Honey with bee pollen, royal jelly & propolis
  • Enriched with vitamins C & B2
  • Also suitable for children
£11.40 (£45.60 / kg)

Delivery by October 12

Igennus Vegepa® PURE EPA

Igennus Vegepa® PURE EPA, 60 Capsules

  • With omega-3 & omega-6, as well as vitamin E
  • EPA from wild anchovy fish oil
  • Capsule shell made of fish gelatin
£15.70 (£523.33 / kg)

Delivery by October 12

Burgerstein Multivitamin Mineral Cela

Burgerstein Multivitamin Mineral Cela, 100 tablets

  • For people of all ages
  • Easily utilisable nutrients
  • Supports energy metabolism
£30.50 (£204.70 / kg)

Delivery by October 12

Pure & Essential Methylated Multivitamin & Minerals

Igennus Pure & Essential Methylated Multivitamin & Minerals, 60 tablets

  • Specially formulated for women
  • Natural & halal
  • With vitamins & minerals
£17.85 (£231.82 / kg)

Delivery by October 12

Natural Point Magnesio Supremo Stick

Natural Point Magnesio Supremo Stick, 20 sticks of 20 ml each (400 ml)

  • Ready-to-drink magnesium
  • Lemon and lime flavour
  • Sweetened with stevia
£16.65 (£41.63 / l)

Delivery by October 12

Alpinamed Saffron Kids Gummies

Alpinamed Saffron Kids Gummies, 60 Gummies

  • Vegan & sugar-free fruit gummies
  • With vitamin B6 & saffron extract
  • Berry flavour
£17.20 £20.00 (£95.56 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Iron Chelate Forte

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Iron Chelate Forte, 90 capsules

  • Purely plant-based
  • With natural vitamins
  • Free from allergens
£24.00 (£476.19 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Vitamin B-Complex Forte

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Vitamin B-​Complex Forte, 60 capsules

  • Made from quinoa seedlings
  • 100% natural origin
  • Gently processed by hand
£23.00 (£657.14 / kg)

Delivery by October 12

Igennus Super B-Complex

Igennus Super B-​Complex, 180 tablets

  • High bioavailability
  • Extra small tablets
  • With Vitamin C
£31.50 (£543.10 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Black Cumin Seeds

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Black Cumin Seeds, 180 capsules

  • 100% natural
  • From whole seeds
  • Encapsulated by hand
£25.00 (£277.78 / kg)

Delivery by October 12

Alpinamed Cranberry Film-Coated Tablets

Alpinamed Cranberry Film-​Coated Tablets, 120 tablets

  • Easy to swallow
  • Neutral flavour
  • Ideal for the office & trips
£23.46 £27.50 (£265.38 / kg)

Delivery by October 12

SOJALL Organic Brown Millet

SOJALL Organic Brown Millet, 250 g

  • Germinated & fermented
  • With valuable acerola
  • Natural Vitamin C & Silicon
£22.00 (£88.00 / kg)

Delivery by October 12

Natural Point Magnesio Supremo DONNA

Natural Point Magnesio Supremo DONNA, 150 g

  • Especially for women
  • Natural magnesium
  • B vitamins & vitamin K2, D3
£21.00 (£140.00 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Grapefruit Seed Extract

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Grapefruit Seed Extract, 90 capsules

  • 100% natural origin
  • Made by hand
  • Contains flavonoids & vitamin C.
£26.50 (£530.00 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Olive Leaf Extract

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Olive Leaf Extract, 90 capsules

  • 100% natural origin
  • Rich in bitter substances
  • Free from allergens
£24.00 (£740.74 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Coleus Extract Capsules

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Coleus Extract Capsules, 120 capsules

  • 100% natural origin
  • Free from allergens
  • Suitable for diabetics
£23.00 (£288.22 / kg)

Delivery by October 12

American Biologics L. Rhamnosus Plus Probiotika

American Biologics L. Rhamnosus Plus Probiotika, 60 capsules

  • No lactate-producing germs
  • 4 probiotic strains
  • Also suitable for children
£35.50 (£591.67 / kg)

Delivery by October 12

Igennus Echiomega

Igennus Echiomega, 60 Capsules

  • Omega-3-6-9 fatty acids from Echium (Viper's bugloss oil)
  • Perfect alternative to fish oil
  • 60 capsules
£15.70 (£523.33 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations EPA/DHA Liquid

Pure Encapsulations EPA/DHA Liquid, 200 ml

  • With the Friend of the Sea label
  • Natural lemon flavouring
  • Lactose-free & gluten-free
£58.00 (£290.00 / l)

Delivery by October 12

SOJALL Organic Royal

SOJALL Organic Royal, 240 g

  • Germinated & fermented
  • With valuable spermidine & soy proteins
  • Natural vitamin B source
£28.00 (£116.67 / kg)

Delivery by October 12

Natural Point Magnesio Supremo Ciliegia

Natural Point Magnesio Supremo Ciliegia, 150 g

  • Organic magnesium
  • Fruity cherry flavour
  • Without chemical additives
£15.81 £16.65 (£105.40 / kg)

Delivery by October 12

HOYER Organic Fennel + Thyme Honey Syrup

HOYER Organic Fennel + Thyme Honey Syrup, 250 g

  • In a practical dispenser
  • No added sugar
  • Can be used by children aged 12 months and older
£4.85 (£19.40 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Stinging Nettles

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Stinging Nettles, 120 capsules

  • Valuable superfood
  • From whole leaves
  • Without fillers or additives
£14.90 (£318.38 / kg)

Delivery by October 12

Igennus Neurobalance™

Igennus Neurobalance™, 120 tablets

  • Zinc picolinate
  • Magnesium citrate
  • Vitamin B6 (pyridoxal-5-phosphate)
£12.60 (£231.62 / kg)

Delivery by October 12

Medex Omega-3 Junior Sirup

Medex Omega-​3 Junior Sirup, 140 ml

  • Delicious taste
  • Contains DHA & EPA
  • With lots of vitamins
£13.25 (£94.64 / l)

Delivery by October 12