Food Supplements by Focus Area

Supplements for a wide range of requirements

Shop by category

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
    • placeholder
    • placeholder
    • placeholder
    • placeholder

      Filter & sort

      Price Highlights Manufacturer Allergens Product Features Area of Application: Pets
      Filter

      Shop by Need: 1 - 30 of 3487 items

      Pure Encapsulations Magnesium (Magnesium Glycinate)

      Pure Encapsulations Magnesium (Magnesium Glycinate), 180 capsules

      • Organically bound magnesium glycinate
      • For physically sensitive people
      £54.25 £60.50 (£251.16 / kg)

      Delivery by October 13

      Magnesium 400 + B1 + B6 + B12 + Folic Acid

      Doppelherz Magnesium 400 + B1 + B6 + B12 + Folic Acid, 30 tablets

      • 400 mg magnesium per daily dose
      • Only 1 tablet daily
      £2.79 £3.10 (£69.06 / kg)

      Delivery by October 13

      Doppelherz A-Z Complete DEPOT

      Doppelherz A-​Z Complete DEPOT, 40 tablets

      • 21 micronutrients in 1 tablet
      • Extended-release technology
      • With lutein & important elements
      £3.95 £4.40 (£66.28 / kg)

      Delivery by October 13

      Nature Love Vitamin D3+K2

      Nature Love Vitamin D3+K2, 30 ml

      • Dissolved in coconut oil
      • Highly dosed annual supply
      • With premium vitamin K2
      £14.23 £15.80 (£474.33 / l)

      Delivery by October 13

      Nature Love Probiona Cultures Complex

      Nature Love Probiona Cultures Complex, 120 capsules

      • With organically grown inulin
      • Released in the intestines
      • Package lasts for two months
      £17.38 £19.30 (£284.92 / kg)

      Delivery by October 13

      Raab Vitalfood Magnesium Citrate Powder

      Raab Vitalfood Magnesium Citrate Powder, 340 g

      • Important minerals
      • Organically bound form
      • Gluten & Lactose-free
      £14.98 £16.65 (£44.06 / kg)

      Delivery by October 13

      Pure Encapsulations All-in-One Basic Care

      Pure Encapsulations All-​in-​One Basic Care, 60 Capsules

      • Practical combination
      • Vitamins, minerals & trace elements
      • Free from soy, lactose & gluten
      £26.08 £29.00 (£449.66 / kg)

      Delivery by October 13

      Dr. Töth Base Mineral Mixture

      Dr. Töth Base Mineral Mixture, 500 g

      • With important minerals
      • Free from artificial flavouring and preservatives
      • Great taste
      £33.12 £36.81 (£66.24 / kg)

      Delivery by October 13

      Pure Encapsulations Zinc 30

      Pure Encapsulations Zinc 30, 60 capsules

      • 30 mg zinc per capsule
      • Purely plant-based
      £25.25 £28.00 (£1,683.33 / kg)

      Delivery by October 13

      KAL Vitamin B5 - 1000 mg Pantothenic Acid

      KAL Vitamin B5 -​ 1000 mg Pantothenic Acid, 100 tablets

      • The sustained-release
      • From calcium d-pantothenate
      £14.64 £16.25 (£92.08 / kg)

      Delivery by October 13

      Herbafulvo Essencia

      Herbafulvo Essencia, Papaya Extract (750 ml)

      • Natural herbal essence
      • Handmade & ready to drink
      • In a practical screw top bottle
      £23.18 £26.00 (£30.91 / l)

      Delivery by October 13

      Raab Vitalfood Organic Rose Hip Powder

      Raab Vitalfood Organic Rose Hip Powder, 500 g

      • With natural vitamin C
      • Certified organic cultivation in Chile
      • High-quality AP-4® variety, sun-ripened
      £38.09 £42.50 (£76.18 / kg)

      Delivery by October 13

      Pure Encapsulations B-Complex

      Pure Encapsulations B-​Complex, 120 capsules

      • Ideal for long-term use
      • With all 8 B vitamins
      • Perfect for everyday life
      £36.85 £41.00 (£1,474.00 / kg)

      Delivery by October 13

      ZeinPharma Vitamin D3 5000 IU

      ZeinPharma Vitamin D3 5000 IU, 90 veg. capsules

      • Made naturally from lanolin
      • Only 1 capsule per week
      • Practical in everyday life
      £11.07 £12.30 (£738.00 / kg)

      Delivery by October 13

      Arthrobene Joint Plus

      Arthrobene Joint Plus, 120 capsules

      • With glucosamine and chondroitin sulfate
      • Contains calcium
      • With vitamins
      £41.40 £46.00 (£383.33 / kg)

      Delivery by October 13

      Synergy e9 Energie

      Synergy e9 Energie, 30 Sac (243 g)

      • With L-arginine
      • Pina Colada flavour
      • 30 sticks at 8.1g each
      £55.90 £62.00 (£230.04 / kg)

      Delivery by October 13

      Pure Encapsulations All-in-one Plus

      Pure Encapsulations All-​in-​one Plus, 180 Capsules

      • Multivitamin for increased need
      • Extensive spectrum of nutrients
      • Optimal absorption
      £67.50 £75.00 (£419.25 / kg)

      Delivery by October 13

      ZeinPharma L-Tryptophan 500 mg

      ZeinPharma L-​Tryptophan 500 mg, 180 capsules

      • Essential amino acid
      • From natural fermentation
      • Precursor of serotonin
      £19.87 £22.00 (£182.29 / kg)

      Delivery by October 13

      ZeinPharma Omega-3 1000 mg

      ZeinPharma Omega-​3 1000 mg, 140 Softgels

      • With EPA & DHA
      • In softgel capsules
      • Made from fish gelatine
      £14.98 £16.65 (£84.16 / kg)

      Delivery by October 13

      Pure Encapsulations Ashwagandha

      Pure Encapsulations Ashwagandha, 60 capsules

      • Also known as gooseberries or Indian ginseng
      • From Withania somnifera
      • Contains 2.5% withanolides
      £31.46 £35.00 (£669.36 / kg)

      Delivery by October 13

      ZeinPharma Curcumin-Triplex³ 500mg

      ZeinPharma Curcumin-​Triplex³ 500mg, 150 capsules

      • 100% natural ingredients
      • Without artificial additives
      • Vegan
      £45.55 £50.50 (£464.80 / kg)

      Delivery by October 13

      ZeinPharma Boswellia Frankincense 450 mg

      ZeinPharma Boswellia Frankincense 450 mg, 120 veg. capsules

      • Vegan
      • 70% high-quality boswellic acids
      • Gentle manufacturing process
      £24.01 £26.50 (£353.09 / kg)

      Delivery by October 13

      Pure Encapsulations Vitamin B6

      Pure Encapsulations Vitamin B6, 90 Capsules

      • Activated form
      • Purely plant-based
      • Without unnecessary additives
      £24.84 £27.50 (£1,182.86 / kg)

      Delivery by October 13

      Pure Encapsulations B-Complex Plus

      Pure Encapsulations B-​Complex Plus, 60 Capsules

      • Contains vitamin B in activated form
      • Easy dosage & intake
      • Vegan, gluten & lactose-free
      £31.87 £35.50 (£637.40 / kg)

      Delivery by October 13

      Medex Geleé Royal Junior

      Medex Geleé Royal Junior, 90 ml

      • 10 x 9ml ampoules
      • In liquid form
      • With vitamins A, C, E
      £15.39 £17.10 (£171.00 / l)

      Delivery by October 13

      Vitamaze Frankincense

      Vitamaze Frankincense, 120 capsules

      • Highly dosed
      • Contains boswellic acid
      • Without flavourings
      £17.38 £19.30 (£263.33 / kg)

      Delivery by October 13

      Trace Minerals Research ConcenTrace® Trace Mineral Drops

      Trace Minerals Research ConcenTrace® Trace Mineral Drops, 237 ml

      • From the Great Salt Lake in Utah, USA
      • An 8-fold higher concentration than in seawater
      • 100% natural, highly concentrated & without preservatives
      £33.12 £37.00 (£139.75 / l)

      Not available at the moment

      Vitamaze Glucosamine + Chondroitin + MSM

      Vitamaze Glucosamine + Chondroitin + MSM, 240 capsules

      • Optimised with vitamin C
      • For daily use
      • Made without the release agent magnesium stearate
      £17.38 £19.30 (£83.24 / kg)

      Delivery by October 13

      Nature Love Vitamin D3 1000

      Nature Love Vitamin D3 1000, 30 ml

      • Highly dosed
      • Only 1 drop daily
      • Enough for 1 year
      £5.94 £6.60 (£198.00 / l)

      Delivery by October 13

      OMNi-BiOTiC® STRESS Repair

      OMNi-BiOTiC® STRESS Repair, 84 g

      • 28 sachets of 3g
      • 9 specifically selected bacterial strains
      • Perfect during difficult phases
      £42.23 £47.00 (£502.74 / kg)

      Delivery by October 13

      The human body is a remarkable natural system. In the hustle and bustle of everyday life, it is easy to take its complex everyday functions for granted. That is precisely why targeted nutritional support can be so beneficial for individual wellbeing. From supporting the immune system and joint mobility to helping maintain emotional balance, carefully chosen supplements can play a valuable role in your daily routine. Paired with effective personal care and cosmetics, they help support overall vitality and confidence. For daily support and through life's more demanding phases.