Supplements to Support Normal Metabolism

Keep your daily body processes running smoothly. Explore our range of targeted supplements formulated to support normal energy-yielding and macronutrient metabolism.

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Pharmaceutical form Allergens Product Features
Filter

Metabolism: 1 - 30 of 394 items

Raab Vitalfood Magnesium Citrate Powder

Raab Vitalfood Magnesium Citrate Powder, 340 g

  • Important minerals
  • Organically bound form
  • Gluten & Lactose-free
£16.65 (£48.97 / kg)

Delivery by October 12

KAL Vitamin B5 - 1000 mg Pantothenic Acid

KAL Vitamin B5 -​ 1000 mg Pantothenic Acid, 100 tablets

  • The sustained-release
  • From calcium d-pantothenate
£16.25 (£102.20 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations Vitamin B6

Pure Encapsulations Vitamin B6, 90 Capsules

  • Activated form
  • Purely plant-based
  • Without unnecessary additives
£27.42 £27.50 (£1,305.71 / kg)

Delivery by October 12

i like it clean Magnesiumglycinat

i like it clean Magnesiumglycinat, 180 capsules

  • Organic magnesium compound
  • In an ultraviolet glass jar
  • Vegan
£26.50 (£141.71 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations Bromelain DR

Pure Encapsulations Bromelain DR, 30 capsules

  • Contains 2.400 enzyme activity units (GDU) per gram.
  • In acid-stable capsule shell (DRcaps®)
  • Plant-based
£20.00 (£1,666.67 / kg)

Delivery by October 12

Vitamin B12 Liquid

i like it clean Vitamin B12 Liquid, 100 ml

  • Alcohol-free
  • With both active vitamin B12 forms
  • Methyl- & adenosylcobalamin
£46.00 (£460.00 / l)

Delivery by October 12

Burgerstein Multivitamin Mineral Cela

Burgerstein Multivitamin Mineral Cela, 100 tablets

  • For people of all ages
  • Easily utilisable nutrients
  • Supports energy metabolism
£30.50 (£204.70 / kg)

Delivery by October 12

Vitamaze Vitamin B12 1000 µg

Vitamaze Vitamin B12 1000 µg, 360 tablets

  • From methylcobalamin
  • Made without magnesium stearate
£22.00 (£244.44 / kg)

Delivery by October 12

Synergy ProArgi 9+

Synergy ProArgi 9+, 30 Pakets (295 g)

  • L-Arginine & L-Citrulline
  • With 6 vitamins
  • Refreshing Citrus Berry flavour
£77.00 (£261.02 / kg)

Free delivery by October 12

Igennus Vegepa® PURE EPA

Igennus Vegepa® PURE EPA, 60 Capsules

  • With omega-3 & omega-6, as well as vitamin E
  • EPA from wild anchovy fish oil
  • Capsule shell made of fish gelatin
£15.70 (£523.33 / kg)

Delivery by October 12

SFI HEALTH Iron Chelate

SFI HEALTH Iron Chelate, 100 veg. capsules

  • Ferrochel® & Albion® chelate iron
  • Vegan formulation
  • Hypoallergenic
£16.75 (£598.21 / kg)

Delivery by October 12

Life Light Omega 3-6-9

Life Light Omega 3-​6-​9, 120 capsules

  • Very good bioavailability
  • High quality
  • Optimal dosage
£45.50 (£257.06 / kg)

Delivery by October 12

Raab Vitalfood Organic Spermidine Powder

Raab Vitalfood Organic Spermidine Powder, 200 g

  • Polyamine from wheat germ
  • Gently ground
  • Ideal for smoothies, porridge & muesli
£13.95 (£69.75 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Töth Base Mineral Capsules LQA

Dr. Töth Base Mineral Capsules LQA, 90 capsules

  • Contains mineral components
  • Calcium, magnesium and potassium
  • Easy to does capsules
£26.50 £26.68 (£407.69 / kg)

Delivery by October 12

Igennus Super B-Complex

Igennus Super B-​Complex, 180 tablets

  • High bioavailability
  • Extra small tablets
  • With Vitamin C
£31.50 (£543.10 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations Magnesium (Magnesium Citrate)

Pure Encapsulations Magnesium (Magnesium Citrate), 180 Capsules

  • Vegan capsules
  • Free from anti-caking agents
  • 150mg magnesium per capsule
£50.00 (£255.10 / kg)

Delivery by October 12

ZeinPharma Pumpkin Seed 400 mg

ZeinPharma Pumpkin Seed 400 mg, 60 capsules

  • High phytosterol content
  • Valuable unsaturated fatty acids
  • Combined with zinc & magnesium
£8.75 (£236.49 / kg)

Delivery by October 12

Nature Love Milk Thistle Complex

Nature Love Milk Thistle Complex, 60 capsules

  • Secondary plant compounds
  • With 200 mg silymarin
  • 1 pack: 2-month supply
£10.55 (£263.75 / kg)

Delivery by October 12

Doppelherz aktiv Magnesium + Calcium + D3

Doppelherz aktiv Magnesium + Calcium + D3, 40 tablets

  • Vegetarian formula
  • Gluten-free & lactose-free
  • Just 1 tablet a day
£4.85 (£61.24 / kg)

Delivery by October 12

FITNE Health Care Base Capsules

FITNE Health Care Base Capsules, 90 capsules

  • Optimised with wheatgrass juice & beetroot
  • With secondary plant compounds
  • 100% vegan
£10.53 £17.55 (£165.83 / kg)

Delivery by October 12

KLEAN LABS Magnesium L-Threonat Magtein®

KLEAN LABS Magnesium L-​Threonat Magtein®, 90 capsules

  • High quality
  • Vegan formulation
  • Gluten-free
£44.00 (£578.95 / kg)

Delivery by October 12

ZeinPharma Acetyl-L-Carnitine 500mg

ZeinPharma Acetyl-​L-​Carnitine 500mg, 60 capsules

  • 500 mg per capsule
  • Vegan formulation
  • Made in Germany
£17.20 (£430.00 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Acerola Vitamin C + Zinc

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Acerola Vitamin C + Zinc, 60 capsules

  • Also for children 12 years old and over
  • Made with acerola cherries
  • Vegan
£15.70 (£453.76 / kg)

Delivery by October 12

Amaiva Quick Basic Base Powder

Amaiva Quick Basic Base Powder, 90 g

  • 100% herbal ingredients
  • Free from milk sugar (lactose)
  • Very high bioavailability
£16.65 (£185.00 / kg)

Delivery by October 12

SFI HEALTH Ther-Biotic® Complete

SFI HEALTH Ther-​Biotic® Complete, 60 veg. capsules

  • 12 strains of microorganisms
  • Over 25 billion CFU per capsule
  • Vegetarian & gluten-free
£53.00 (£2,038.46 / kg)

Delivery by October 12

i like it clean Magnesium L-Threonat Powder

i like it clean Magnesium L-​Threonat Powder, 100 g

  • In an ultraviolet glass jar
  • Vegan formulation
  • With a patented premium raw material
£53.00 (£530.00 / kg)

Delivery by October 12

KLEAN LABS Magnesium Bisglycinate

KLEAN LABS Magnesium Bisglycinate, 120 capsules

  • Vegan formulation
  • Non-GMO
  • 2 capsules daily
£30.50 (£262.93 / kg)

Delivery by October 12

Igennus Pure L-Methylfolate 400 mcg

Igennus Pure L-​Methylfolate 400 mcg, 180 tablets

  • Contains folic acid
  • Hypoallergenic
  • Vegan & GMO free
£19.30 (£327.12 / kg)

Delivery by October 12

ZeinPharma Zinc Glycinate 25mg

ZeinPharma Zinc Glycinate 25mg, 120 capsules

  • Gastro-resistant capsules
  • Gentle on the stomach
  • Vegan & high-dose
£11.05 (£425.00 / kg)

Delivery by October 12

Pure Encapsulations Vitamin D3 1,000 I.E.

Pure Encapsulations Vitamin D3 1,000 I.E., 120 capsules

  • With 25 mcg cholecalciferol per capsule
  • Only 1 capsule every 2 days
  • Perfect all year round
£33.00 (£1,500.00 / kg)

Delivery by October 12