Sonnentor Organic Basil, 15 g

Pesto for pasta

£2.40

(£160.00 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 15 g

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Italian specialty
  • Mediterranean flavor
  • Fresh, spicy taste
  • Vegan Vegan
  • Vegetarian Vegetarian
  • Gluten-free Gluten-free
  • Lactose-free Lactose-free

Frequently bought together with Alnatura Organic Extra Virgin Olive Oil, 500 ml

Sonnentor Organic Basil, 15 g £2.40 (£160.00 / kg)
Alnatura Organic Extra Virgin Olive Oil, 500 ml £5.70 (£11.40 / l)
Total price: £8.10
Description

Whether pesto or pasta, basil is no longer an Italian cuisine secret. This herb has become one of the staples for tomato sauces but many be used in a variety of ways. The incomparable, Mediterranean aroma of basil bewitches with its floral notes. Sweet facets can be found in the freshly spiced flavor that is rounded with a mild spiciness.

Tips & Preparation:
The flavor and scent of basil awakens the longing of the South. This is however not unfounded - basil is a constant companion of tomatoes, insalatas and pestos. It also perfectly suits pasta dishes, fish and seafood as well as flavorful pizzas. Tip: add to dishes shortly before serving as basil loses some of its flavor when added during the cooking process.

Item no.: XPI-ST-003170
Content: 15 g
EAN: 9004145003170
Manufacturer No.: 317
Manufacturer: Sonnentor
Diets & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, Gluten-Free, Lactose-Free
Allergens: Gluten-free, Egg-free, Fish-free, Soy free, Lactose-free, Celery-Free, Mustard-Free, Sesame-Free, Lupin-Free, Molluscs Free
Categories: Spices
Product Features: Yeast-free, Vegan, Vegetarian, Wheat-Free, Free from artificial colourings, Free from artificial aromas, Free from flavour enhancers
Storage Advice: Store in a cool and dry place
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1122 / 268 kJ / kcal
Fat 4 g
  from Saturated fatty acids 0,74 g
Carbohydrates 43 g
  from Sugar 42,57 g
Protein 14 g
Salt 0,09 g
Ingredients

Basil organic

Legal information
Responsible food business operator: Sonnentor, Sprögnitz 10, 3910, Zwettl, Austria, www.sonnentor.com/de-at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Sonnentor Organic Basil

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder