Sports Liquids & Gels

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Fitness Goals Allergens Product Features
Filter

Liquids & Gels: 18 items

Sponser Sport Food Activator 200

Sponser Sport Food Activator 200, Cola-​Lemon (750 ml)

  • Suitable for sport and leisure
  • With different sources of caffeine
£69.50 (£92.67 / l)

Delivery by October 12

Powerbar Powergel Hydro

Powerbar Powergel Hydro, Orange (67 ml)

  • Glucose & fructose in a 2:1 ratio
  • Liquid gel consistency
  • Contains sodium
£2.45 (£36.57 / l)

Delivery by October 12

Powerbar Powergel Shots

Powerbar Powergel Shots, Raspberry (60 g)

  • Competition phase & intensive training
  • 5 candies are equivalent to 1 PowerGel
  • Liquid gel filling
£2.08 £2.20 (£34.67 / kg)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Red Beet Vinitrox

Sponser Sport Food Red Beet Vinitrox, 240 ml

  • For competition preparation
  • With amino acids
  • It's vegan!
£18.10 (£75.42 / l)

Delivery by October 12

Peeroton Energizer ULTRA Gels

Peeroton Energizer ULTRA Gels, Cola (40 g)

  • Delicious flavour variations
  • Practical sachet packaging
£2.20 (£55.00 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Powergel Fruit

Powerbar Powergel Fruit, Red Fruit Punch (41 g)

  • Based on fruit juice
  • 2:1 ratio of glucose & fructose
  • Natural flavours
£2.08 £2.20 (£50.73 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar PowerGel Smoothie

Powerbar PowerGel Smoothie, Banana Blueberry (90 g)

  • For training & competitions
  • Fruity flavour
  • Resealable bag
£2.00 (£22.22 / kg)

Delivery by October 12

Powerbar Fuel Gel 30

Powerbar Fuel Gel 30, Grapefruit (50 ml)

  • Ideal during exercise
  • 30 g carbohydrates/serving
  • With the 1:0.8 carb mix formula
£3.00 (£60.00 / l)

Delivery by October 12

Powerbar Powergel Original

Powerbar Powergel Original, Lemon Lime (41 g)

  • Carbohydrate gel
  • A fruity treat
  • With glucose and fructose sources
£2.20 (£53.66 / kg)

Delivery by October 12

Fjuled Hydrogel Mixed Box

Fjuled Hydrogel Mixed Box, 12 x 50 ml (600 ml)

  • Ideal for athletes
  • 4 flavours
  • Easy to digest
£29.00 (£48.33 / l)

Delivery by October 12

Peeroton Hydro Gel

Peeroton Hydro Gel, Cola-​Lemon (60 ml)

  • Extra thin consistency
  • With isomaltulose & BCAA
  • No caffeine
£2.40 (£40.00 / l)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Carbo Hydrogel - Mint

Sponser Sport Food Carbo Hydrogel -​ Mint, 1 x 60 g

  • Ideal during sports
  • No water required
  • Ready to use & stable at varying temperatures
£2.65 (£44.17 / kg)

Delivery by October 12

Fjuled Hydrogel Mango

Fjuled Hydrogel Mango, 50 ml

  • Vegan & gluten-free
  • Ideal for taking during exercise
  • Easy to consume
£2.85 (£57.00 / l)

Delivery by October 12

Fjuled Hydrogel Lemon-Lime

Fjuled Hydrogel Lemon-​Lime, 50 ml

  • Vegan & gluten-free
  • Ideal for taking during exercise
  • Pleasant taste, easy to take
£2.85 (£57.00 / l)

Delivery by October 12

Fjuled Hydrogel Caramel-Coffee

Fjuled Hydrogel Caramel-​Coffee, 50 ml

  • Vegan & gluten-free
  • Ideal for use during exercise
  • 16 mg of caffeine per gel
£2.90 (£58.00 / l)

Delivery by October 12

Fjuled Hydrogel Berry

Fjuled Hydrogel Berry, 50 ml

  • With natural flavourings
  • Ideal during exercise
  • Easy to consume
£2.90 (£58.00 / l)

Delivery by October 12

Powerbar Caffeine Boost (20 x 25 ml)

Powerbar Caffeine Boost (20 x 25 ml), 500 ml

  • Just before or during training sessions
  • With 200 mg caffeine per ampoule
  • Mate tea and guarana extract
£50.00 (£100.00 / l)

Delivery by October 12

Sponser Sport Food Carbo Hydrogel - Neutral

Sponser Sport Food Carbo Hydrogel -​ Neutral, 1 x 60 g

  • Ideal during sports
  • No water required
  • Ready to use & stable at varying temperatures
£2.65 (£44.17 / kg)

Delivery by October 12