Nutrient-Rich Mushroom Products

Mushrooms have a permanent place in traditional Chinese medicine and homoeopathy.

Filter & sort

Price Manufacturer Pharmaceutical form Allergens Product Features For Whom Mushrooms Focus area
Filter

Mushrooms: 1 - 30 of 65 items

ZeinPharma Cordyceps CS-4 500 mg

ZeinPharma Cordyceps CS-​4 500 mg, 120 capsules

  • Caterpillar fungus extract
  • Gentle water extraction process
  • With 40% polysaccharides
£24.00 (£347.83 / kg)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Organic Cordyceps Sinensis Mushroom

anatis Naturprodukte Organic Cordyceps Sinensis Mushroom, 180 capsules

  • Full-spectrum powder from all mushroom parts
  • Original Tibetan strain
  • Organic
£42.50 (£454.06 / kg)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Organic Reishi Mushroom Capsules

anatis Naturprodukte Organic Reishi Mushroom Capsules, 180 capsules

  • Full spectrum powder from all parts of the mushroom
  • 100% organic
  • Grown on culture media
£49.00 (£604.94 / kg)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Chaga Mushroom

anatis Naturprodukte Chaga Mushroom, 180 capsules

  • Inonotus obliquus
  • 70% polysaccharides
£37.50 (£416.67 / kg)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Organic Tremella Mushroom

anatis Naturprodukte Organic Tremella Mushroom, 90 capsules

  • Certified organic
  • Encapsulated in Austria
  • Naturally contains glucuronic acid
£29.00 (£537.04 / kg)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Organic Hericium Erinaceus Mushrooms

anatis Naturprodukte Organic Hericium Erinaceus Mushrooms, 180 capsules

  • Cultivated on nutrients
  • Full-spectrum powder from all mushrooms
  • Organic quality
£49.00 (£504.12 / kg)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Organic Auricularia Mushroom

anatis Naturprodukte Organic Auricularia Mushroom, 180 capsules

  • Cultivated on nutrients
  • In organic quality
£44.50 (£494.44 / kg)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Organic Polyporus Mushroom

anatis Naturprodukte Organic Polyporus Mushroom, 90 capsules

  • Encapsulated without additives
  • Free from titanium dioxide
  • 100% vegan
£25.00 (£555.56 / kg)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Pleurotus Mushroom Organic

anatis Naturprodukte Pleurotus Mushroom Organic, 90 capsules

  • Also called the oyster mushroom
  • Herbal capsule shell
£22.00 (£488.89 / kg)

Delivery by October 12

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Reishi

Dr. Ehrenberger Organic & Natural Products Organic Reishi, 90 capsules

  • 100% natural & plant-based
  • Organic GanoUltra Powder™
  • Free from allergens
£29.00 (£716.05 / kg)

Delivery by October 12

Terra Elements Organic Cordyceps Capsules

Terra Elements Organic Cordyceps Capsules, 150 capsules

  • Vegetable cellulose capsules
  • Quality from Tibet
  • Raw food in capsule form
£26.00 (£433.33 / kg)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Organic Agaricus

anatis Naturprodukte Organic Agaricus, 90 capsules

  • Cultivated on nutrients
  • Full-spectrum powder from all mushrooms
£28.25 £29.00 (£541.19 / kg)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Maitake Mushroom Organic

anatis Naturprodukte Maitake Mushroom Organic, 90 capsules

  • 70% polysaccharides
  • Hand encapsulated
£25.00 (£555.56 / kg)

Delivery by October 12

MycoWay 7 Mushrooms Blend

MycoWay 7 Mushrooms Blend, 250 g

  • Combination of 7 mushrooms
  • 4:1 and 12:1 extracts
  • Concentrated mushroom extracts
£17.55 (£70.20 / kg)

Delivery by October 12

Terra Elements Organic Hericium Capsules

Terra Elements Organic Hericium Capsules, 150 capsules

  • Mushroom power
  • Best raw food quality
  • Vegetable cellulose capsules
£23.00 (£383.33 / kg)

Delivery by October 12

ZeinPharma Reishi Mono 450 mg

ZeinPharma Reishi Mono 450 mg, 120 capsules

  • Pure powder
  • High dosage
  • Gently dried
£23.00 (£273.81 / kg)

Delivery by October 12

Terra Elements Organic Chaga Powder

Terra Elements Organic Chaga Powder, 100 g

  • Raw food quality
  • Gently processed
  • Versatile use
£17.55 (£175.50 / kg)

Delivery by October 12

SanaCare Coprinus comatus

SanaCare Coprinus comatus, 90 capsules

  • 300 mg Coprinus extract per capsule
  • Combined with vitamin C
  • Contains no additives, vegan
£44.00 (£1,167.11 / kg)

Delivery by October 12

Terra Elements Agaricus Powder

Terra Elements Agaricus Powder, 100 g

  • Raw food quality
  • Wild grown
  • Versatile application
£17.55 (£175.50 / kg)

Delivery by October 12

Reishi 4 Variety Mushroom Powder, Organic

anatis Naturprodukte Reishi 4 Variety Mushroom Powder, Organic, 140 g

  • Full-spectrum powder from all parts of the mushroom
  • Encapsulated by hand
  • Without additives & fillers
£55.50 (£396.43 / kg)

Delivery by October 12

MycoWay L-Ergothioneine 5 mg

MycoWay L-​Ergothioneine 5 mg, 120 capsules

  • 5 mg L-ergothioneine per capsule
  • With 500 mg Pleurotus citrinopileatus mushroom extract
  • Vegan
£22.00 (£312.94 / kg)

Delivery by October 12

Terra Elements Organic Maitake Powder

Terra Elements Organic Maitake Powder, 100 g

  • Gently processed
  • Nutritious mushrooms
  • Versatile use
£17.55 (£175.50 / kg)

Delivery by October 12

Terra Elements Organic Chaga Capsules

Terra Elements Organic Chaga Capsules, 150 g

  • Medicinal mushroom
  • Raw food quality
  • Capsule shell made of plant-based cellulose
£23.00 (£153.33 / kg)

Delivery by October 12

Terra Elements Organic Shiitake Powder

Terra Elements Organic Shiitake Powder, 100 g

  • Tasty mushrooms
  • Versatile
  • Gently processed
£17.55 (£175.50 / kg)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Organic Tinder Fungus Vital Mushroom

anatis Naturprodukte Organic Tinder Fungus Vital Mushroom, 90 capsules

  • No artificial substances
  • No added sugar
  • Vegan
£17.45 (£625.45 / kg)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Organic Fu Ling Mushroom

anatis Naturprodukte Organic Fu Ling Mushroom, 90 capsules

  • Powder made from all parts of the mushroom
  • Vegan, encapsulated in Austria
  • Free from lactose, gluten and added sugar
£29.00 (£585.86 / kg)

Delivery by October 12

MycoWay Tremella 1000 mg

MycoWay Tremella 1000 mg, 180 capsules

  • Gently processed
  • Rich in beta-glucan
  • Ideal for daily intake
£22.00 (£202.21 / kg)

Delivery by October 12

Terra Elements Organic Reishi Powder

Terra Elements Organic Reishi Powder, 100 g

  • A good luck charm
  • Gently processed
  • Suitable as a tea
£17.55 (£175.50 / kg)

Delivery by October 12

anatis Naturprodukte Organic Shiitake Mushroom

anatis Naturprodukte Organic Shiitake Mushroom, 90 capsules

  • Herbal capsule shell
  • Encapsulated by hand
  • No additives
£20.00 (£444.44 / kg)

Delivery by October 12

MycoWay Lion's Mane Capsules - Extract 5:1

MycoWay Lion's Mane Capsules -​ Extract 5:1, 180 capsules

  • 1000 mg Hericium per daily dose
  • 5:1 extract ratio
  • Concentrated form
£22.00 (£168.58 / kg)

Delivery by October 12